Οι μαθητές του 1ου ΓΕΛ στην Αίθουσα του Δημοτικού Συμβούλιου

Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης “Οι έφηβοι συμμετέχουν στα κοινά: Προσομοίωση Δημοτικού Συμβουλίου”, που διοργανώνεται από τη Γ’ Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και τον Δήμο Αγίας Βαρβάρας, μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Δημαρχείο. Στην αίθουσα του Δημοτικού Συμβουλίου τους υποδέχθηκαν η Αντιδήμαρχος Παιδείας  κ. Φέγγη, ο Γενικός Γραμματέας του Δήμου κ. Στάθης Ραγκούσης και η  κ. Ελένη Βάλβη (Γραμματειακή υποστήριξη του Δημοτικού Συμβουλίου), όπου τους μίλησαν για τα όργανα διοίκησης ενός Δήμου, το τρόπο που λαμβάνονται οι αποφάσεις και τη λειτουργία ενός Δημοτικού Συμβουλίου. Στη συνέχεια συζήτησαν με τον Δήμαρχο για τα προβλήματα που τους απασχολούν.

Τέλος,  αφού εξέλεξαν πρόεδρο πήραν τον ρόλο των Δημοτικών Συμβούλων και συνεδρίασαν, παίρνοντας αποφάσεις για επίκαιρα θέματα.