Ακόμα μια μεγάλη διάκριση μαθήτριας του σχολείου μας

Μια ακόμα διάκριση προστέθηκε στο ενεργητικό του σχολείου μας. Μαθήτρια της Γ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχε με το ψευδώνυμο “Ανατολή”, στο διαγωνισμό Συγγραφής Διηγήματος «Η πρώτη γενιά χωρίς καπνό, χωρίς άτμισμα» που διοργάνωσε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, η ΜΚΟ «FairLife-Φροντίδα και Πρόληψη για τον καρκίνο του πνεύμονα», και πήρε την τρίτη θέση. Στο διαγωνισμό, εκτός από το σχολείο μας, συμμετείχαν σχολεία από νησιωτικές περιοχές όπως Τήλος, Μυτιλήνη, Κέρκυρα, Κρήτη, Λήμνος, Αστυπάλαια, Άνδρος, Κάλυμνος, Θάσος, Εύβοια, από ακριτικές περιοχές (Ορεστιάδα, Αλεξανδρούπολη, Σουφλί, Διδυμότειχο), και από διάφορες πόλεις και χωριά ανά την Ελλάδα (Αλεξανδρούπολη, Θεσσαλονίκη, Χαλκιδική, Πέλλα, Ιωάννινα, Βόλο, Κόρινθος, Νεμέα, Καρυά, Πολύκαστρο, Νεάπολη, Λουτράκι, Άργος, Τρίπολη, Ηράκλειο, Χανιά, κ.ά.). Επίσης, από το λεκανοπέδιο συμμετείχαν σχολεία από τους Δήμους (Ίλιον, Βύρωνας, Βούλα, Παπάγου, Ελληνικό, Πέραμα, Ψυχικό, Κάντζα, Ν. Σμύρνη, Μοσχάτο, Κορωπί, κ.ά.). Συγχαρητήρια στην “Ανατολή” μας.

Η παρουσίαση των έργων του μαθητικού διαγωνισμού θα γίνει στις 31 Μαϊου 2022 και ώρα 18.00 μ.μ.  σε  διαδικτυακή εκδήλωση της FairLife την οποία μπορούμε να παρακολουθήσουμε όλοι μας, αφού πρώτα εγγραφούμε πατώντας εδώ. Η διαδικτυακή εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Ομίλου για την UNESCO Πειραιώς και Νήσων και του διεθνούς οργανισμού INTERNATIONAL ACTION ART.

Για να δείτε τα αποτελέσματα του διαγωνισμού και να διαβάστε το διήγημα της “Ανατολής”, πατήστε εδώ.

FairLife