Προσέλευση στο Σχολείο τη Δευτέρα 10 Ιανουαρίου

Μετά από τις ανακοινώσεις του Υπουργείου Παιδείας, όλοι οι μαθητές (εμβολιασμένοι, νοσήσαντες και ανεμβολίαστοι) θα πρέπει να έχουν κάνει self test την Κυριακή 9 Ιανουαρίου,για να έλθουν στο σχολείο τη Δευτέρα 10. Το αποτέλεσμα του test πρέπει να δηλωθεί στην πλατφόρμα edupass.gov.gr  και οι μαθητές να έχουν την σχολική κάρτα μαζί τους σε έντυπη μορφή. Σε περίπτωση αδυναμίας εκτύπωσης, οι μαθητές μπορούν να την έχουν χειρόγραφα γραμμένη, όπως αυτή εμφανίζεται στο edupass.gov.gr. Τα δύο επόμενα self test της εβδομάδας, θα πρέπει να γίνουν (πάλι από όλους τους μαθητές) τη Δευτέρα 10 και την Πέμπτη 14 Ιανουαρίου .

Η προμήθεια των self test από τα φαρμακεία θα γίνεται και την Πέμπτη 6 Ιανουαρίου από τα εφημερεύοντα φαρμακεία.

Για να δείτε την ανακοίνωση της Υπουργού πατήστε εδώ.

Για να δείτε την ανακοίνωση του Υπουργείου σχετικά με την διάθεση των self test πατήστε εδώ.

Για να δείτε συχνές ερωτήσεις σχετικά με το καινούριο πρωτόκολλο που θα ακολουθήσουν τα σχολεία πατήστε εδώ.

Υπενθυμίζουμε ότι  σε περίπτωση θετικού self test, αυτό θα πρέπει να επιβεβαιωθεί μα rapid test. Επίσης η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική σε όλους τους χώρους του σχολείου (εσωτερικούς και εξωτερικούς). Οι επισκέπτες θα πρέπει να έχουν μαζί τους πιστοποιητικό COVID και να έχουν δηλώσει την πρόθεσή τους να έλθουν στο σχολείο στο edupass.gov.gr.