Ενημέρωση για την Ειδική Βάση Εισαγωγής και το Παράλληλο Μηχανογραφικό

Όπως είναι γνωστό, από φέτος, για να είναι υποψήφιος κάποιος σε Σχολή της τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, θα πρέπει να έχει Μέσο Όρο στα μαθήματα των Πανελληνίων μεγαλύτερο από την Ειδική Βάση Εισαγωγής, που διαμορφώνεται ανάλογα με τις επιδόσεις των υποψηφίων και τους συντελεστές που ορίζει κάθε Σχολή. Επίσης για πρώτη φορά, δίνεται η δυνατότητα στους αποφοίτους (τόσο σε αυτούς που συμμετέχουν στις Πανελλήνιες όσο και σε αυτούς που δεν συμμετέχουν), να συμπληρώσουν ένα παράλληλο μηχανογραφικό, για να φοιτήσουν σε Δημόσια ΙΕΚ, σε περίπτωση που δεν εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Το Υπουργείο Παιδείας κυκλοφόρησε εγκύκλιο για την ενημέρωση των υποψηφίων, αποσαφηνίζοντας τον τρόπο που υπολογίζεται η Ειδική Βάση Εισαγωγής και την συμπλήρωση του μηχανογραφικού, την οποία μπορείτε να δείτε εδώ.