Το 1ο ΓΕΛ στον διαδικτυακό Διαγωνισμό Ερμηνευτικής Ανάγνωσης

Το 1ο ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας συνεχίζει τις Ρητορικές του δράσεις εν μέσω πανδημίας. Τη Δευτέρα 8-3-2021 πέντε μαθητές μας από την ομάδα Ρητορικής έλαβαν μέρος στον διαδικτυακό Διαγωνισμό Ερμηνευτικής Ανάγνωσης που συνδιοργάνωσαν το Αμερικανικό Κολλέγιο Αθηνών και το Κολλέγιο Ψυχικού. Ο διαγωνισμός είχε ως θέμα την ποίηση της Κικής Δημουλά και συμμετείχαν εβδομήντα επτά μαθητές από εικοσιένα σχολεία της Αττικής.

Τα ποιήματα που ερμηνεύτηκαν ήταν επιλογή των ίδιων των διαγωνιζομένων, οι οποίοι θα έπρεπε επιπλέον να εξηγήσουν τους λόγους της επιλογής τους.

Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος οι μαθητές: Βαγγέλη Ειρήνη, Βουρλιώτης Μάριος, Διονυσοπούλου Αννέτα, Κουτίδου Κυριακή, Ξένου Παναγιώτα.

Η προετοιμασία της Ρητορικής ομάδας για τους διαγωνισμούς γίνεται σε εβδομαδιαία βάση διαδικτυακά, κάτω από την καθοδήγηση των καθηγητριών του σχολείου μας κκ Ελ. Κακλαμάνη και Ζ. Σπυράτου.