Η Γ’ τάξη Γυμνασίου σε λογοτεχνικό περίπατο … στο κέντρο της Αθήνας!

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και Γ2 απόλαυσαν το μήνα Νοέμβριο έναν λογοτεχνικό περίπατο στο κέντρο της Αθήνας! Με πρωτοβουλία της φιλολόγου κ. Μπουλούδα οι μαθήτριες και οι μαθητές περπάτησαν στο κέντρο της Αθήνας, κάνοντας στάσεις από το Σύνταγμα έως του Ψυρρή και το Θησείο: σε κάθε στάση άκουσαν από ηθοποιούς και συζήτησαν αποσπάσματα από βιβλία του λογοτέχνη Μένη Κουμανταρέα για το αστικό τοπίο της Αθήνας και τη ζωή στη μεγαλούπολή μας. Τα παιδιά, τα οποία είχαν προετοιμαστεί στην τάξη έχοντας βρει πληροφορίες και έχοντας ασχοληθεί με το έργο του Κουμανταρέα, μοιράστηκαν τις σκέψεις τους και τους προβληματισμούς τους κατά τη διάρκεια του περιπάτου σχετικά με τις ομοιότητες και τις αλλαγές στην πόλη μας στο πέρασμα των χρόνων.