Ενδοσχολική επιμόρφωση για ΔΕΠ-Υ

Ευχαριστούμε πολύ τις συναδέλφους φιλολόγους ειδικής αγωγής κα Σκαναβή Εύα και Βαρέλη Βάσια που ανταποκρίθηκαν στο αίτημα της διεύθυνσης τους σχολείου για ενημέρωση των συναδέλφων σχετικά με για τη Διάσπαση Ελλειμματικής Προσοχής-Υπερκινητικότητα, που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τρίτη 26 Ιουνίου 2018 με μεγάλη επιτυχία.
“Συγκεκριμένα, η ενημέρωση ξεκίνησε με την προβολή βίντεο, το οποίο παρουσίαζε την οπτική γωνία των μαθητών με ΔΕΠ-Υ. Ορίστηκε η παρούσα διαταραχή, παρουσιάστηκαν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν σε ποικίλους τομείς οι μαθητές με ΔΕΠ-Υ, καθώς και οι διάφοροι τύποι των μαθητών. Έπειτα. αναφέρθηκαν προτεινόμενες πρακτικές διαχείρισης στη σχολική τάξη. Η παρουσίαση ολοκληρώθηκε με την ομαδική εργασία των εκπαιδευτικών, οι οποίοι επιτυχώς εφάρμοσαν τις ανωτέρω τεχνικές σε ειδικά κατασκευασμένα εκπαιδευτικά σενάρια. Ως επίλογο, η ενεργητική συμμετοχή σύσσωμου του διδακτικού συλλόγου και ο ενθουσιασμός της νέας γνώσης αποτέλεσε το επιστέγασμα της φετινής σχολικής χρονιάς” (Σκαναβή Εύα, Βαρέλη Βάσια)

Ενδοσχολική επιμόρφωση για ΔΕΠ-Υ