Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Υπεύθυνη: Δανιήλ Αναστασία  –  Φυσικός

Η μαθησιακή διαδικασία είναι επαρκής και αποτελεσματική, όταν η θεωρία συνδυάζεται με την πράξη. Οι φυσικές επιστήμες είναι άμεσα συνδεδεμένες με το πείραμα. Βασικό εργαλείο για την κατανόηση της φυσικής, της χημείας και της βιολογίας είναι το εργαστήριο των φυσικών επιστημών.

Το σχολικό εργαστήριο φυσικών επιστημών από το σχολικό έτος 2019-20 στεγάζεται σε νέα πλήρως εξοπλισμένη αίθουσα. Είναι ένας χώρος όπου οι μαθητές όλων των τάξεων μπορούν να εκτελούν απλά πειράματα ή να παρακολουθούν την επίδειξη πειραμάτων από τους διδάσκοντες καθηγητές, στα μαθήματα της Φυσικής, της Χημείας και της Βιολογίας. Στα πειράματα χημείας φορούν ειδικά προστατευτικά γυαλιά, εάν κρίνεται απαραίτητο και λευκές ιατρικές ποδιές(δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων), οι οποίες έχουν το σήμα του σχολείου μας για να μας εκπροσωπούν οι μαθητές σε διαγωνισμούς/ημερίδες πειραμάτων. Το  σύγχρονο αυτό εργαστήριο φυσικών επιστημών στο οποίο διεξάγονται πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας είναι εξοπλισμένο με απαγωγό, και επικοινωνεί εσωτερικά με το παρασκευαστήριο.
Διαθέτει πάγκο καθηγητή, πάγκους μαθητών με δυνατότητα παροχής ρεύματος, νεροχύτες με βρύσες, περιστρεφόμενες καρέκλες , βιντεοπροβολέα ,  σύνδεση με το internet, μικροσκόπια  και όλα τα κατάλληλα όργανα/υλικά για  μετωπική ή ομαδοσυνεργατική διεξαγωγή των πειραμάτων ΦΕ. Οι μαθητές εκεί έρχονται σε επαφή με την επιστήμη, πειραματίζονται, εξάγουν συμπεράσματα, καλλιεργούν δεξιότητες (σκέψη, παρατήρηση, ανάλυση, σύνθεση), ερμηνεύουν τον κόσμο, αναδεικνύουν ψυχοκινητικές δεξιότητες και δημιουργική σκέψη. Στις πέντε μεγάλες ντουλάπες που διαθέτει είναι ταξινομημένα όλα τα απαραίτητα υλικά που αφορούν:  1.MHXANIKH ΦΥΣΙΚΗ 2.ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ   3.ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ/ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟ   4.ΧΗΜΕΙΑ    5.ΒΙΟΛΟΓΙΑ

Mε το ακόλουθο video φτιαγμένο από μαθητή μας σας ξεναγούμε στο εργαστήριο του σχολείου μας.

To πείραμα είναι ο μόνος κριτής της επιστημονικής “αλήθειας”-RICHARD FEYNMAN