Nτοκιμαντέρ KinderDocs-199 Little Heroes

Οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν στις 7/2/20 στο Μουσείο Μπενάκη, στο πλαίσιο του 4ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ για Παιδιά και Νέους, το βραβευμένο ντοκιμαντέρ «199 Little Heroes», όπου παιδιά μας προσκαλούν στην καθημερινότητά τους, στο σπίτι, στον δρόμο για το σχολείο ή τη δουλειά.  Η Zozooloi ζει στην οροσειρά Altai της Μογγολίας με μια φυλή νομάδων που ίσως χαθεί λόγω κλιματικής αλλαγής και ταξιδεύει 120 χιλιόμετρα μακριά από τους γονείς της για να φοιτήσει στο σχολείο. Ο Diego, ορφανός από πατέρα, ζει στη Γουατεμάλα βοηθώντας την οικογένειά του στην καλλιέργεια καλαμποκιού και περπατά μεγάλη απόσταση καθημερινά για να φτάσει στο σχολείο. Η Rania ζει από το 2013 στον καταυλισμό Ζαατάρι στην έρημο της Ιορδανίας όπου και πηγαίνει σχολείο. Η Olivia, ορφανή από μητέρα, ζει στην Μπουρκίνα Φάσο σε ορφανοτροφείο, βλέποντας πού και πού τον πατέρα της. Τέλος, ο Ilyas, γιος Ιταλίδας και Αλγερινού, ζει στη Ρώμη και φοιτά σε πολυπολιτισμικό σχολείο, ακροβατώντας ανάμεσα σε δύο πολιτισμούς. Μετά την προβολή  η κα Δήμητρα Κουζή, υπεύθυνη για τη διοργάνωση και την καλλιτεχνική επιμέλεια του φεστιβάλ, συντόνισε  συζήτηση με τους μαθητές.

Φωτογραφία: www.newdocs.de/199-little-heroes