“Hack the Map”στην Ωνάσειο Βιβλιοθήκη!

Την Τρίτη 14 Ιανουαρίου οι μαθητές του Γ3 επισκέφτηκαν την Ωνάσειο Βιβλιοθήκη, προκειμένου να ενημερωθούν για το πρόγραμμα “Hack the Map”. Μέσω του προγράμματος, οι μαθητές περιηγούνται ψηφιακά σε ένα από τα πιο σπουδαία έργα του Νεοελληνικού Διαφωτισμού, την χάρτα του Ρήγα που ενέπνευσε την Ελληνική Επανάσταση του 1821. Συνδυάζοντας τα μαθήματα της ιστορίας, της γεωγραφίας και της πληροφορικής, οι μαθητές αλληλεπιδρούν με το «πολυμεσικό υλικό» μιας άλλης εποχής και το μετατρέπουν σε ψηφιακό παιχνίδι, ψηφιακή ιστορία ή εφαρμογή AR & VR. Οι μαθητές είχαν ακόμη την ευκαιρία να θαυμάζουν το κτήριο και τους θησαυρούς της βιβλιοθήκης:  έργα των Θεοτοκόπουλου και Χαλεπά, αντίγραφο της χάρτας του Ρήγα και της πρώτης τυπωμένης βίβλου και πολλά άλλα.

Θα ακολουθήσουν παρουσιάσεις στον χώρο του σχολείου μας από τους υπευθύνους του προγράμματος της Βιβλιοθήκης και στη συνέχεια οι μαθητές θα ολοκληρώσουν τις δικές τους εφαρμογές. Υπεύθυνες δράσης: κ. Γαρδίκη, κ Αϊδωνά