Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού

stop_bullying

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού. Στο μάθημα των Γερμανικών προβλήθηκαν δύο σχετικά βίντεο για να μην ξεχνούμε να βοηθούμε τα θύματα του σχολικού εκφοβισμού και να εμποδίζουμε τους θύτες. Το πρώτο βίντεο είναι από το γερμανό μαθητή Benjamin Drews, ο οποίος το ανέβασε τον προηγούμενο μήνα στη σελίδα του στο Facebook για να ευαισθητοποιήσει την κοινωνία σχετικά με το σοβαρό αυτό πρόβλημα. Στο βίντεο αυτό ο Benjamin μιλάει μέσα από κάρτες, θυμίζοντας την άτυχη Amanda Todd (†10.10.2012), επισημαίνει το δικαίωμα στη διαφορά, μοιράζεται τα συναισθήματα των θυμάτων του σχολικού εκφοβισμού και κάνει έκκληση προς όλους για κοινή προσπάθεια ενάντια σε αυτό το απαράδεκτο φαινόμενο της εποχής. Δείτε το video εδώ.

Το δεύτερο βίντεο είναι ένα σύντομο ρεπορτάζ για τον Benjamin Drews από τη Deutsche Welle και αναφέρεται στην επιτυχία που είχε το βίντεο του μαθητή. Μέσα σε λίγες μέρες το είδαν 3,5 εκατομμύρια φορές και σήμερα ο αριθμός έχει ξεπεράσει τα 5 εκατομμύρια. Χιλιάδες μέλη του Facebook του έχουν κάνει αίτημα φιλίας. Στο ρεπορτάζ γίνεται αναφορά για τον εκφοβισμό μέσω του διαδικτύου και με τη βοήθεια κινητών τηλεφώνων και επισημαίνεται, ότι στα σχολεία γίνονται σχετικές ενημερώσεις και δράσεις ανάλογες με την προσπάθεια του Benjamin, ο οποίος γράφει στην προσωπική του σελίδα στο Facebook:

“Απλά ελπίζω, ότι με αυτό (το βίντεο) μπόρεσα ν’ ανοίξω τα μάτια τουλάχιστον μερικών ανθρώπων”.

Δείτε το video εδώ.

Φωτογραφία: http://www.sansimera.gr/worldays/345