Πλαίσιο οργάνωσης σχολικής ζωής 2020-21

Πλαίσιο οργάνωσης σχολικής ζωής σχολικού έτους 2020-21

Κάθε εκπαιδευτικός οργανισμός προκειμένου να λειτουργεί ομαλά και να εκπληρώνει τους στόχους του, οφείλει να διατυπώνει με σαφήνεια αλλά και να τηρεί ένα πλαίσιο κανόνων οι οποίοι διέπουν τη σχέση των μελών του.

Στο σχολείο μας, το ρόλο αυτό έχει το Πλαίσιο Οργάνωσης Σχολικής Ζωής.

• Η καθημερινή προσέλευση των μαθητών στο σχολείο θα γίνεται 5 λεπτά πριν χτυπήσει το κουδούνι (8:15 πμ.).
  • Οι μαθητές μόλις χτυπήσει το κουδούνι μπαίνουν στις τάξεις όπου εκεί πραγματοποιείται η πρωινή συγκέντρωση.
  • Μετά την είσοδο του καθηγητή στην τάξη, δεν θα γίνεται δεκτή η αναιτιολόγητη είσοδος μαθητή, εκτός αν έχει πάρει σχετική άδεια από τη διευθύντρια ή την υποδιευθύντρια και το επιτρέψει ο καθηγητής που διδάσκει εκείνη την ώρα.
  • Όλοι, μαθητές και εκπαιδευτικοί πρέπει να φορούν προστατευτική μάσκα στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου και στους εξωτερικούς όπου υπάρχει συνωστισμός.
  • Σε περίπτωση που μαθητής δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του ως προς την προστατευτική μάσκα (μη ιατρική ή ιατρική/χειρουργική) δεν επιτρέπεται η είσοδος στην τάξη. Λαμβάνει απουσία και παραμένει σε ειδικά καθορισμένο χώρο (αίθουσα αναφοράς) μέχρι την παραλαβή του από το γονέα, στον οποίο επισημαίνεται η χρησιμότητα και η αναγκαιότητα της χρήσης μάσκας.
  • Η παρακολούθηση των μαθημάτων είναι υποχρεωτική. Για το λόγο αυτό μαθητής που απουσιάζει δικαιολογημένα, πρέπει ο γονέας του να ενημερώσει για την απουσία του. Το όριο των απουσιών των μαθητών καθορίζεται από το ΥΠΑΙΘ.
  • Δεν επιτρέπεται η αποχώρηση του μαθητή από το σχολείο κατά τη διάρκεια λειτουργίας του, χωρίς τη σχετική άδεια του διδάσκοντος καθηγητή και της διευθύντριας ή υποδιευθύντριας (ειδοποιούνται οι γονείς ή κηδεμόνες για να παραλάβουν το μαθητή). Οι απουσίες αυτές σημειώνονται στα δελτία απουσιών, έστω και αν είναι δικαιολογημένες.
  • Αν μαθητής εμφανίσει στο σχολείο συμπτώματα βήχα, πυρετό ή άλλα συμπτώματα, ενημερώνεται ο γονέας για να παραλάβει το μαθητή.
  • Δεν επιτρέπεται η παρεμπόδιση και η διατάραξη της ομαλής διεξαγωγής του μαθήματος.
  • Κατά τα διαλείμματα, όλοι μαθητές εξέρχονται από την αίθουσα, αφού έχουν μαζέψει όλα τα πράγματά τους από το θρανίο (απολυμαίνονται από την κα της καθαριότητας), στην αυλή του σχολείου. Ακολουθούν τις υποδείξεις των εφημερευόντων καθηγητών για το χώρο που πρέπει να βρίσκονται.
  • Ο αμοιβαίος σεβασμός μεταξύ των μαθητών είναι προϋπόθεση για την σωστή λειτουργία του σχολείου.
  • Η εμφάνιση των μαθητών πρέπει να είναι αντικειμενικά ευπρεπής και χωρίς ακρότητες.
  • Οι μαθητές που προκαλούν φθορές στους χώρους του σχολείου και στα μέσα διδασκαλίας είναι υπεύθυνοι και για την αποκατάστασή τους.
  • Δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ή άτμισμα σε όλους τους χώρους του σχολείου.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος στο χώρο του σχολείου σε εξωσχολικά άτομα.
  • Η τήρηση της καθαριότητας στο χώρο του σχολείου είναι καθήκον όλων, το επιβάλλουν λόγοι υγείας και πολιτισμού.
  • Τα ποδήλατα θα τοποθετούνται από τους ίδιους τους μαθητές στις ειδικές θέσεις που υπάρχουν στον αύλειο χώρο, κλειδωμένα, και θα παραμένουν εκεί έως το τέλος των διδακτικών ωρών.
  • Απαγορεύεται η κατοχή και χρήση κινητών τηλεφώνων ή άλλων ηλεκτρονικών συσκευών στο χώρο του σχολείου και ειδικά στις αίθουσες διδασκαλίας. Απώλεια τέτοιας συσκευής δεν είναι ευθύνη του σχολείου. Για οποιαδήποτε σοβαρή ανάγκη οι μαθητές έρχονται στο γραφείο της υποδιευθύντριας ή διευθύντριας.
  • Δεν επιτρέπεται οι μαθητές να φέρνουν μπάλες στο σχολείο. Απαγορεύονται οι αθλοπαιδιές κατά τις ώρες λειτουργίας του σχολείου (διαλείμματα, κενές ώρες) και όταν γίνονται εκτός του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής.
  • Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά στο σχεδιασμό σχολικών δραστηριοτήτων όπως τα προαιρετικά εκπαιδευτικά προγράμματα, τις εορτές κα τις διδακτικές επισκέψεις.
  • Οι καλές σχολικές επιδόσεις αλλά και οι σωστές στάσεις και συμπεριφορές των μαθητών αναγνωρίζονται και επιβραβεύονται από τους εκπαιδευτικούς.
  • Με βάση τις εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ ρητώς απαγορεύεται η διακίνηση και η χρήση οποιουδήποτε εξωδιδακτικού εντύπου εκτός από αυτά που είναι εγκεκριμένα από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.