Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ 3588 Β ́/26-09-2019 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 144869/Δ2/18-09-2019 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2019-2020». Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2019-2020 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται σε σχολικό κέντρο που θα οριστεί με απόφασης της Δ/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης.

Οι αιτήσεις  θα πρέπει να κατατεθούν στο σχολείο μέχρι την Παρασκευή 18/10/2019 υπογεγραμμένες από γονέα ή κηδεμόνα.

Το σχετικό Φ.Ε.Κ. (αρχείο .pdf): Συν1_ΦΕΚ Β 3588_2019_2020_ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΚΑΕ_ΕΝ_Δ (2)

Υπόδειγμα αίτησης (αρχείο .doc): Συν3 _Υπόδειγμα_1 αίτησης-δήλωσης μαθημάτων 2019_2020

Αγαπητοί γονείς,

επικοινωνούμε μαζί σας προκειμένου να σας ενημερώσουμε για την έναρξη της λειτουργίας της Ειδικής Διαγνωστικής Επιτροπής Αξιολόγησης και Υποστήριξης (ΕΔΕΑΥ) στο σχολείο φοίτησης του παιδιού σας.

Ο στόχος του προσωπικού της ΕΔΕΑΥ, η οποία απαρτίζεται από ένα ψυχολόγο, έναν κοινωνικό λειτουργό και έναν ειδικό παιδαγωγό, είναι η υποστήριξη των μαθητών σε δυσκολίες μάθησης και συμπεριφοράς, ώστε να διευκολύνεται και να έχει ωφέλιμα αποτελέσματα η μαθησιακή διαδικασία κατά τη φοίτησή τους στο σχολικό περιβάλλον.

Προκειμένου τα μέλη της ΕΔΕΑΥ να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στους μαθητές που το έχουν ανάγκη και να υποστηριχθεί το οικογενειακό περιβάλλον, είναι απαραίτητη η σύμφωνη γνώμη των γονέων τους. Για το λόγο αυτό θα ζητηθεί από το γονέα του/της μαθητή/τριας να υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι αποδέχεται τη συνεργασία με την ΕΔΕΑΥ. Το προσωπικό της ΕΔΕΑΥ (Δ/ντρια, ψυχολόγος, κοινωνική λειτουργός και καθηγητές ειδικής αγωγής) θα βρίσκεται στο σχολείο κάθε Τρίτη 8:15 π.μ. – 12:30 μ.μ.

Η Δ/νση και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό είναι πάντα στη διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα σάς απασχολεί σχετικά με τη φοίτηση, την πρόοδο ή και τη συμπεριφορά των παιδιών σας.