Αρχική » 2019 » Μάιος

Αρχείο μηνός Μάιος 2019

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΓΕΛ ΚΑΙ ΕΠΑΛ

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019 – 2020, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την 22η Μαΐου και ώρα 10:00 έως τη 17ηΙουνίου 2019 και ώρα 00:00.

• Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως κηδεμόνας στο σχολείο. Σε αντίθετη περίπτωση, παρακαλείστε: α. να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να αποκτήσετε κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis) ή β. να πραγματοποιήσετε την αλλαγή στοιχείων του κηδεμόνα άμεσα, δηλώνοντας ως κηδεμόνα τον γονέα/κηδεμόνα που διαθέτει κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis). Η αλλαγή θα γίνει στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια, μετά από επικοινωνία με τη σχολική μονάδα.
• Η διεύθυνση κατοικίας βάσει της οποίας θα εγγραφεί-κατανεμηθεί ο μαθητής/τρια είναι αυτή η οποία έχει δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα Myschool. Σε περίπτωση που δεν κατοικείτε πλέον στην ίδια διεύθυνση, παρακαλείστε να επικοινωνήσετε έγκαιρα για την αλλαγή με τη σχολική μονάδα όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.
• Η ακριβής ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας είναι αυτή η οποία έχει ήδη δηλωθεί στο σχολείο και έχει καταχωριστεί στο πληροφοριακό σύστημα Myschool. Αν υπάρχει θέμα διόρθωσης, παρακαλείστε να την πραγματοποιήσετε άμεσα στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια.
Για περισσότερες διευκρινίσεις παρακαλείστε να επικοινωνήσετε με τη σχολική μονάδα όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Τηλέφωνο 1ου Γ/σίου Συκεών : 2310-203027.

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιουνίου 2019

Δράση για την Ανακύκλωση

Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2019 στο χώρο του σχολείου μας έγινε μια βιωματική δραστηριότητα στην οποία συμμετείχε όλη η Α’ Γυμνασίου ανά τμήμα.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της » ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ Α.Ε» : «Αλλάζουμε συμπεριφορές…αλλάζουμε το Μέλλον» προσπάθησε να ευαισθητοποιήσει και να ενημερώσει τους μαθητές σε θέματα γύρω από την Ανακύκλωση και την διαχείριση των αποβλήτων.

Θεατρική παράσταση του σχολείου μας!

Για ακόμη μία χρονιά οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Συκεών Οδυσσέας Φωκάς συμμετείχαν στη Γιορτή Παιδείας και Πολιτισμού του Δήμου μας, αυτή τη φορά με την «Ελένη» του Ευριπίδη (διασκευή Β. Αναστασιάδη) με υπεύθυνη εκπαιδεύτρια την κ.
Εµµανουέλα Ζαφειρέλη. Η παράσταση ανέβηκε την Τρίτη 9 Απριλίου στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών.

Συμμετοχή στο 5ο Θεολογικό Συνέδριο

Μαθητές και μαθήτριες του τμήματος Α1 του Γυμνασίου μας συμμετείχαν για πρώτη φορά το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 στο 5ο Μαθητικό Θεολογικό Συνέδριο: «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» που διεξήχθη στο Βυζαντινό Μουσείο της Θεσσαλονίκης.
Το θέμα που επεξεργάστηκαν οι μαθητές και παρουσίασαν ήταν : «Μοναστική Γευσιγνωσία-Μια άλλη όψη της Μεσογειακής Διατροφής»

Χ.Πέτικα