Αρχική » 2017 » Δεκέμβριος

Αρχείο μηνός Δεκέμβριος 2017

Επίσκεψη της Α’ τάξης στο Μέγαρο Μουσικής

24273183_10100938033163045_120710257_n

Την Παρασκευή 10 Νοεμβρίου οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου παρακολούθησαν τη γενική πρόβα της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης στην (καθιερωμένη πια τα τελευταία χρόνια) επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής! Ευχαριστούμε την ΚΟΘ και τη μουσικό του σχολείου, κ. Κωνσταντίνα Πακλατζή για τη διοργάνωση μια πολύ όμορφης εμπειρίας..

Ενημερωτικό σημείωμα

karagiozis17

Στο σχολείο, κατά τη φετινή σχολική χρονιά, θα υλοποιηθεί πολιτιστικό πρόγραμμα με σημείο αναφοράς το θέατρο σκιών και με τίτλο « Ο Καραγκιόζης …και τα μυστήρια». Στο πλαίσιο του προγράμματος, τα παιδιά θα επισκεφθούν το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα, που ως θεσμοθετημένος φορέας υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μοντερνισμός και Παράδοση στο θέατρο Σκιών», θα εξοικειωθούν με την τεχνική eshadows , μια ηλεκτρονική παράσταση Καραγκιόζη, θα ασκηθούν στη δημιουργική γραφή και, τέλος,  ως  σύγχρονοι καραγκιοζοπαίχτες θα ψυχαγωγηθούν οι ίδιοι αλλά  και θα ψυχαγωγήσουν και όλους εμάς, γονείς, καθηγητές, συμμαθητές!

Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος: Ζαφειριάδου Κορνηλία, ΠΕ02 –  Μονέφτση Άννα, ΠΕ19

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

kapaki17

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι την τρέχουσα σχολική χρονιά θα υλοποιηθεί στο σχολείο