Την Παρασκευή 19 Μαΐου, είχαμε τη χαρά να συναντήσουμε στο σχολείο μας την κυρία Άννα Σελίδου, συγγραφέα του βιβλίου «Πώς τον λένε το Θεό σας». Μας συντρόφευσε σε ένα ταξίδι αλληλεγγύης που κάναμε μέσα από την εκδήλωση «Όλη η γη μια πατρίδα». Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στην εφημερίδα μας

b681fc2e182ee376ca3ab496e67d71a3aaa2897d_300x

“Ενημερώνομαι, Ανακυκλώνω, Σκέφτομαι τον συνάνθρωπο” : Για 4η συνεχή χρονιά συλλέγουμε πλαστικά καπάκια στο σχολείο. Φέτος η συμμετοχή όλων και το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μας και αξίζει έπαινο προς όλους, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς!

DSC00420

Στις 17 και 18 Μαΐου 2017 η Β’ τάξη του 1ου  Γυμνασίου  Συκεών, τμηματικά ανά δύο τμήματα, επισκεφτήκαμε στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών  τα δύο Βυζαντινά μνημεία της πόλης μας, τον ναό του Οσίου Δαϋίδ και την μονή Βλατάδων. Τη  δεύτερη  μέρα είχαμε την τιμή και την χαρά η ξενάγηση στην Μονή Βλατάδων, να γίνει από την κα Δέσποινα Μιχελάκη, υπεύθυνη του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δυτ. Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές χάρηκαν την επίσκεψη και γνώρισαν μία ακόμη πτυχή του πολιτισμού  και της πόλης μας.