DSC_1708

Τη Δευτέρα 22-02-2016 οι μαθητές της Α’ τάξης παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση Χαμένοι Ποιητές στο θέατρο Φαργκάνη. Η παράσταση που βασίζεται στη βραβευμένη ταινία Ο κύκλος των χαμένων ποιητών, άφησε ενθουσιασμένους τους μαθητές!

collage_20160223152048409

Στο πλαίσιο των Δράσεων για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2016 με θέμα «Έφηβοι και Διαδίκτυο», την Τετάρτη 10 -2-2016 στα τμήματα Γ1 και Γ2 και την Παρασκευή 12-2-2016 στα τμήματα Γ3 και Γ4, πραγματοποιήθηκε Βιωματική Δράση των μαθητών της Γ τάξης, από την Κινητή Μονάδα Ψυχικής Υγείας Εφήβων του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης. Η δράση θα πραγματοποιηθεί και στις 1-3-2016 στο τμήμα Γ5 του σχολείου

collage_20160223151120196

Στις 2/2/2016 η Πράσινη Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας, με 25 μαθητές από όλες τις τάξεις και συνοδούς καθηγήτριες την κ. Καραγιαννακίδου Χ., Κωνσταντινίδου Β. και κ. Καραογλάνη Θ., πραγματοποίησαν την 1η εκπαιδευτική τους επίσκεψη στην Ακρόπολη, στα Τείχη της Άνω Πόλης και τον Πύργο Τριγωνίου, όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν και παρουσίασαν σε ομάδες τις εργασίες τους.

collage
Στις 17/2/2016 η Πράσινη Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας, με 25 μαθητές από όλες τις τάξεις και συνοδούς καθηγήτριες την κ. Καραγιαννακίδου Χ. και κ. Καραογλάνη Θ., επισκέφτηκαν το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου Κορδελιού και Βερτίσκου, όπου υλοποίησαν το Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ενεργός Πολίτης στη γειτονιά μου“.
Οι εντυπώσεις των μαθητών μας από το Πρόγραμμα ήταν εξαιρετικές, όπως και αυτές της Παιδαγωγικής ομάδας του ΚΠΕ από τη συμμετοχή των παιδιών μας.

DSC_0037pamak1

Στις 16 Φεβρουαρίου 2016, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού οι μαθητές του Γ3 και Γ4 πραγματοποίησαν επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, όπου ενημερώθηκαν για τις Σχολές και τα Τμήματα του ΠΑΜΑΚ, τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης και των χώρων Αθλησης.

SID2016_greece_Logov2

Αύριο, Τρίτη, 9 Φεβρουαρίου 2016 θα εορτασθεί για 13η συνεχή χρονιά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.

“Από το 2014, η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου προάγει όχι μόνο το ασφαλές Διαδίκτυο αλλά τη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου, στο οποίο όλοι μπορούμε να συμβάλλουμε. Έτσι, το φετινό σύνθημα είναι: «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better internet!»).”

Ενημερωτικό σημείωμα κατά του διαδικτυακού εκφοβισμού για μαθητές.

Διαβάστε περισσότερα για τη συμμετοχή των μαθητών στη δράση εδώ.

12696665_10100493121419745_1583983396_o

Την Παρασκευή 05/02/16 οι μαθητές της Β τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Λευκό Πύργο που φιλοξενεί μόνιμα έκθεση αφιερωμένη στην ιστορία της Θεσσαλονίκης από την ίδρυσή της μέχρι και τις μέρες μας. Ακολούθησε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο και ξενάγηση από τη φιλόλογο του σχολείου κ. Ανδρομάχη Γιαννοπούλου.

Το σχολείο μας για πρώτη φορά τη φετινή σχολική χρονιά συμμετέχει στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της AIESEC, που δίνει τη δυνατότητα σε φοιτητές του εξωτερικού να διδάξουν σε ελληνικά σχολεία.

H AIESEC είναι ο μεγαλύτερος, διεθνής, μη κυβερνητικός οργανισμός στον κόσμο, με παρουσία σε 124 χώρες και 2400 Πανεπιστήμια, μεταξύ των οποίων και το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με το οποίο συνεργάζεται το σχολείο μας.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην κατανόηση της παγκόσμιας κουλτούρας (cultural understanding-citizen of the world) και ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων: διαχείριση χρόνου και ομάδας, ανάληψη πρωτοβουλιών και παρουσίασης, επικοινωνιακές ικανότητες και αναγνώριση και έκφραση προσωπικών αξιών και ικανοτήτων. Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από 22 Φεβρουαρίου μέχρι τέλη Μαρτίου, γλώσσα εργασίας θα είναι τα Αγγλικά και θα συμμετέχουν σε αυτό, κατόπιν κλήρωσης, τρία τμήματα της Γ’ τάξης (Γ2, Γ3 και Γ4).

DSC_0013

Πριν λίγους μήνες, στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, η δικαστής Αναστασία Καρυδέλη παρουσίασε στους μαθητές/τριες της Γ τάξης το επάγγελμα του δικαστικού, συζήτησε μαζί τους  και απάντησε στις απορίες τους σχετικά μ’ αυτό.

image00

Στις 12 και 13 Δεκεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, το 2ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ρομποτικής. Στο Φεστιβάλ συμμετείχε και η ομάδα των «Ρομποκυνηγών» του 1ου Γυμνασίου Συκεών με τους μαθητές: Βιζβίζη Αλέξανδρος Κονσολάκη Απόστολο και Χατζή Βούλα.  Η ομάδα των παιδιών διακρίθηκε καταλαμβάνοντας από κοινού με την ομάδα του Πειραματικού Γυμνασίου την 3η θέση (χάλκινο μετάλλιο). Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας αλλά και σε όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν στο Φεστιβάλ. Ήταν μια υπέροχη εμπειρία για όλους! Και του χρόνου!