odhgoume_me_asfaleiaΤην Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική εκδήλωση σε θέματα σχετικά με την οδική ασφάλεια και τα τροχαία ατυχήματα.

“Σκοπός της πρωτοβουλίας αυτής, ειναι να συμβάλλει τα μέγιστα στη μείωση των τροχαίων ατυχημάτων, καθώς επίσης να καθοδηγήσει και να βοηθήσει τους πολίτες και κυρίως τη νεολαία, στην καλύτερη κυκλοφοριακή αγωγή και οδική παιδεία.”(πηγή: Δ/νση Τροχαία Θεσσαλονίκης)

Ευχαριστούμε την κ. Σοφία Καρακάρη, για την επίσκεψή της και την ενημέρωση που προσέφερε στος μαθητές.

phpThumb_generated_thumbnailjpg
Την Τρίτη, 9 Φεβρουαρίου 2016 θα εορτασθεί για 13η συνεχή χρονιά η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Στο πλαίσιο της δράσης “Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!” που διοργανώνει η Δράση Ενημέρωσης Saferinternet.gr του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου για τον εορτασμό της ημέρας, μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας με τη βοήθεια της κ. Παναγιώτας Μαλλιαρού (καθηγήτρια πληροφορικής) αποφάσισαν να συμμετάσχουν στη δραστηριότητα “Ποίηση για την καταπολέμηση ρητορικής μίσους (online hate speech) και του διαδικτυακού εκφοβισμού (cyberbullying)“. Διαβάστε τα ποιήματα των μαθητών μας εδώ.

Πριν από λίγο καιρό επισκέφτηκε το σχολείο μας ο δικηγόρος και μέλος του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης, κύριος Χρήστος Μπακέλας, ο οποίος συμμετείχε σε εκδήλωση του Τμήματος Β4 που διοργάνωσαν οι καθηγήτριες κ. Ιακωβάκη και κ. Μπέντση με θέμα: «Απονομή της δικαιοσύνης και θανατική ποινή».

Κατά την παραμονή του στο σχολείο μας μίλησε για τη θανατική ποινή και δέχτηκε πλήθος ερωτήσεων, τις οποίες και απάντησε –

20160121_134228

Ο Διευθυντής του σχολείου και ο Σύλλογος Διδασκόντων εύχονται στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών Καλή Χρονιά!

Φωτογραφία: Κοπή βασιλόπιτας, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου.

12584024_10100486776355305_1532931022_n

Μέσα σε ζεστό εορταστικό κλίμα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 23.12.2015 το Χριστουγεννιάτικο bazaar του σχολείου μας, στο οποίο, οι μαθητές που συμμετείχαν στη διοργάνωση, συγκέντρωσαν ένα αξιοσέβαστο χρηματικό

20151221_120554

ποσό “κερνώντας” σπιτικά παραδοσιακά γλυκίσματα και χειροποίητες δημιουργίες στους συμμαθητές και τους καθηγητές τους. Τα χρήματα διατέθηκαν για την αγορά τροφίμων για το Παιδικό Χωριό SOS στο Πλαγιάρι, ενώ παράλληλα συγκεντρώθηκαν και διατέθηκαν τρόφιμα μακράς διαρκείας, παιχνίδια, ρούχα, είδη πρώτης ανάγκης και σχολικά είδη.

12625991_10100486775507005_2002177503_n

Καλή χρονιά!!