Αρχική » 2013 » Οκτώβριος

Αρχείο μηνός Οκτώβριος 2013

Συμμετοχή εκπαιδευτικών του σχολείου μας σε προγράμματα ενδοϋπηρεσιακής κατάρτισης I

Η καθηγήτρια του σχολείου μας, Θεοδοσία Καραογλάνη ( Νομικός ΠΕ13), παρακολούθησε τη φετινή σχολική χρονιά, από 8-13 Σεπτεμβρίου 2013, Σεμινάριο Ενδοϋπηρεσιακής Κατάρτισης στο Borgarnes της Ισλανδίας, στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Δια Βίου Μάθησης, Comenius, της Ευρωπαϊκής ΄Ενωσης.

739960_10151779361010095_1437258403_o

Το σεμινάριο με θέμα: «Εκπαίδευση ευαισθητοποίησης σχετικά με θέματα μετανάστευσης, ρατσισμού, διακρίσεων, πολιτισμού και πολυπολιτισμικότητας, με στρατηγικές διδασκαλίας αυτών των θεμάτων σε ομάδες διαφορετικής ηλικίας» το παρακολούθησαν 21 άτομα από πολλές και διαφορετικές χώρες της Ευρώπης, οι περισσότεροι των οποίων ήταν δάσκαλοι και καθηγητές σε Ευρωπαικά σχολεία, αλλά ακόμη διπλωματικοί υπάλληλοι από Πρεσβείες χωρών ή μέλη Μ.Κ.Ο που ασχολούνται με τη μετανάστευση.