Αρχική » 2011 » Μάιος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

10.15 – 11.00 Καλωσόρισμα: Κατερίνα Καλφοπούλου – Χαιρετισμοί

11.00 με 12.30 Παρουσιάσεις Σχολείων

1) 2ο ΓΕΛ Αγίου Αθανασίου «Ένα κι ένα κάνουν δύο, δεν ανήκουμε σ’ αυτό το πεδίο…» (δυο τραγούδια και ένα μίνι χορευτικό) (10 min)

2) Γυμνάσιο Καλλιθέας σκετς. (30min)

3) 1ο ΓΕΛ Πεύκων σκετς «Στο διάλειμμα…», από το βιβλίο «Διάλογοι για τα μαθηματικά» του Alfred Renyi (20 min)

4) 1ο Γυμνάσιο Ανατόλια «στο π και φ» (15 min)

12.30 -13.30 Κεντρική ομιλία

Τεύκρος Μιχαηλίδης: «Η ιστορία του π»

13.30-14.15 Διάλειμμα [προκριματικός για το παιχνίδι*]

14.30 -17.00  Παρουσιάσεις Σχολείων

5) 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής θέατρο «δέκατη έβδομη νύχτα» (60 min)

6) 3ο ΓΕΛ Βόλου «Μαθηματικά και Φιλοσοφία» ( 15 min) και σκετς Παράνοια (10 min)

7) Γυμνάσιο Καρυώτισσας »Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα» (30 min).

8) 3ο Γυμνάσιο Θέρμης «Αχμές ο γιος του φεγγαριού» (35 min)

17.00-17.30 Διάλειμμα

17.30-18.30 Παρουσιάσεις Σχολείων

9) 2ο Γυμνάσιο Μουδανιών «Πυθαγόρεια Εγκλήματα» (25 min)

10) 1ο Λύκειο Ανατόλια, «Μετρώντας το άπειρο» Γεωμετρικές αποδείξεις της ισοδυναμίας του πλήθους των συνεχών διαστημάτων [0,1] με το [0,2] και με το R. (20 min)

11) 2o Γυμνάσιο Θέρμης

18.30-20.00 Μαθηματικό παιχνίδι

Κλείσιμο του Πανηγυριού με βράβευση των συμμετεχόντων/απονομή των δώρων (βιβλίων) και ανανέωση του ραντεβού για την επόμενη χρονιά!

*Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος οι μαθητικές ομάδες, οι οποίες έχουν δηλώσει συμμετοχή στο Μαθηματικό Παιχνίδι, συμμετέχουν στον προκριματικό διαγωνισμό, Τα αποτελέσματα ανακοινώνονται αμέσως μετά τη λήξη του.

Η δήλωση συμμετοχής στο Μ.Παιχνίδι γίνεται την ημέρα της εκδήλωσης από τις 10.30 μέχρι τις 12.30.

Πανελλήνια νίκη Μαθήτριας‏

Η μαθητρια Μπαγιαζίδου Σοφία του Α4 πήρε Χρυσό Μετάλλιο στους Πανελλήνιους Αγώνες TAEK-WODO στις Μονομαχίες.

Οι αγώνες έγιναν στην Περαία της Θεσσαλονίκης στις 9 Απριλίου 2011.

Συγχαρητήρια στην μαθήτριά μας, της ευχόμαστε να την καμαρώσουμε και στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Πρώτο βραβείο στον 18ο Πανελλήνιο Διαγωνισµό Μαθητικών Εντύπων

Ευχάριστα νέα! Η εφημερίδα μας “Κατά…Τείχη” αναδείχτηκε καλύτερη εφημερίδα γυμνασίου για το 2011 στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικών Εντύπων που διοργάνωσε για 18η συνεχή χρονιά η εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ, ανάμεσα απο 400 μαθητικά έντυπα που έφτασαν στα χέρια της επιτροπής.

Απόσπασμα της εφημερίδας: “Η εφηµερίδα του Γυµνασίου Συκεών δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από µια απογευµατινή εφηµερίδα η οποία… κρεµιέται καθηµερινά στα περίπτερα. Εχει πρώτο θέµα – ολόκληρο αφιέρωµα στον ρατσισµό –, έχει συνέντευξη µε την συγγραφέα Αλκη Ζέη, έχει έρευνα των µαθητών για την ξενοφοβία. Κι επειδή οι νεαροί συντάκτες είναι πάνω απ’ όλα µαθητές, δεν ξεχνούν και τα δικά τους προβλήµατα: σχολικές εξετάσεις και πώς να τις περάσουν όσο πιο… ανώδυνα γίνεται, ποιες τροφές βοηθούν στο διάβασµα. Οι ρεπόρτερ της εφηµερίδας συµπεριέλαβαν στη θεµατολογία τους και το ∆ιαδίκτυο µε τα θετικά και τα αρνητικά του.”

Διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση εδώ

Διαβάστε το φύλλο που βραβεύτηκε πατώντας πάνω στην εικόνα.