Η χριστουγεννιάτικη δράση του ομίλου Φιλαναγνωσίας

Love in Literature 0

Με οδηγό την πεποίθηση ότι το σχολείο δεν παρέχει μόνο γνώση, αλλά αποτελεί κυψέλη πολιτισμού και κοινωνικοποίησης ο Όμιλος «Λέσχη ανάγνωσης – Ταξιδιώτες της ανάγνωσης»  επισκέφτηκε την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σάμου.

Έχοντας ως στόχο την ανάδειξη των ταλέντων των μαθητών μας, αλλά και την προαγωγή της αγάπης για το βιβλίο και το διάβασμα, μέλη του Ομίλου και μαθητές του σχολείου μας κλήθηκαν να συγγράψουν δικές τους ιστορίες. Ως θέμα των ιστοριών τέθηκε η προβολή του μηνύματος των Χριστουγέννων. Αποτέλεσμα της προσπάθειας ήταν επτά ιστορίες που διαβάστηκαν κατά τη διάρκεια ενός διδακτικού δίωρου (10.00 – 11.30) στους μαθητές του 1ου Δημοτικού σχολείου.

Ευχαριστούμε τη Διεύθυνση του Γενικού Λυκείου Σάμου που επέτρεψε σε μαθητή της Α Λυκείου και μέλος του Ομίλου Φιλαναγνωσίας να πάρει μέρος στη δράση.

Ευχαριστούμε θερμά τη Διεύθυνση και τις\τους εκπαιδευτικούς του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σάμου για τη στήριξη της ιδέας και το ζεστό τους καλωσόρισμα.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Κομνιανού Στέλλα