Το σχολείο μας

Το 1ο Γυμνάσιο (παλαιό Γυμνάσιο Αρρένων Πύργου)  είναι το πρώτο σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που δημιουργήθηκε στον Πύργο και στην Ηλεία το έτος 1873, το δε τελευταίο του πραγματικό κτίριο του κτίστηκε το 1932! Ως εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Πύργου λειτούργησε μέχρι και το Σχολ. Έτος 1976-77 οπότε από την τότε εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και μετά  λειτουργεί ως τριτάξιο ημερήσιο Γυμνάσιο και συστεγάζεται με το 1ο Ενιαίο Λύκειο Πύργου και το Εσπερινό Γυμνάσιο “Γιάννης Ζαπάντης” ως τα τέλη Φεβρουαρίου του 2008. Τότε εξαιτίας των ζημιών από τους σεισμούς στα ταλαιπωρημένα του κτίρια, μεταφέρθηκε σε λυόμενες αίθουσες πίσω από το 6ο Δημοτικό Σχολείο. Όλοι, καθηγητές, μαθητές και γονείς αναμένουμε τη δημιουργία του καινούργιου κτιρίου που θα στεγάσει το 1ο Γυμνάσιο Πύργου και θα του επιτρέψει να συνεχίσει την προσφορά του στην εκπαίδευση μέσα από καλύτερες συνθήκες.