Μαραθώνιος Ανάγνωσης από το Μεταίχμιο
Σάββατο, 26 Δεκεμβρίου 2015, 22:55
Από: 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ | Κάτω από: Ψηφιακή Αφήγηση 2015 - 2016

Μια από τις δραστηριότητές μας στο πρόγραμμα θα είναι να διαβάσουμε τα 2 βιβλία της Άλκης Ζέη για τον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης με θέμα «Ο θαυμαστός κόσμος της Άλκης Ζέη».  που διοργανώνουν οι εκδόσεις Μεταίχμιο

Τα βιβλία για κάθε τάξη
Τα παιδιά της Α΄ Γυμνασίου διαβάζουν:
1. Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου , 2. Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της

Τα παιδιά της Β΄ Γυμνασίου διαβάζουν:
1. Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της, 2. Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο

Τα παιδιά της Γ΄ Γυμνασίου διαβάζουν:
1. Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της, 2. Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο

Ο φετινός Μαραθώνιος υλοποιείται με την έγκριση της Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης – Διευθύνσεις Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Π.Ε. & Δ.Ε. –  Τμήματα Γ΄ του Υπουργείου Παιδείας (Αρ. Πρωτ/λλου: Φ15/168513/Δ2).

Τα σχολεία που συμμετέχουν
Μέχρι στιγμής η ανταπόκριση είναι τεράστια και έχει ξεπεράσει κάθε προηγούμενο Μαραθώνιο. Περισσότεροι από 30.000 μαθητές και μαθήτριες θα «τρέξουν» φέτος στον 5ο Μαραθώνιο. Εδώ είναι τα Γυμνάσια που θα συμμετέχουν.

Βοηθητικό υλικό
Για την καλύτερη αξιοποίηση των βιβλίων της Άλκης Ζέη στην τάξη υπάρχει το εκπαιδευτικό υλικό που επιμελήθηκε η συγγραφέας Μαρίζα Ντεκάστρο.
Εκπαιδευτικό υλικό για το βιβλίο “Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου”: Ένα βιβλίο για τα δύσκολα χρόνια του πολέμου, της κατοχής, της πείνας, του φόβου, αλλά και της αγάπης για τη ζωή, την ελευθερία και τη φιλία.
Εκπαιδευτικό υλικό για το βιβλίο “Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της”: Ένα βιβλίο για το δύσκολο θέμα των ναρκωτικών, αλλά και για το διαζύγιο, τη μετανάστευση, το χάσμα γενεών, τα κρίσιμα χρόνια της εφηβείας.

Βίντεο με την Άλκη Ζέη
Δείτε την Άλκη Ζέη να μιλάει για το έργο της.
Η Άλκη Ζέη στις Εκδόσεις Μεταίχμιο
Συνέντευξη της Άλκης Ζέη στον Μικρό Αναγνώστη

Περισσότερες πληροφορίες για τον διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε στο ιστολόγιο του Μεταίχμιου.

Δεν υπάρχουν σχόλια μέχρι τώρα