Επίσκεψη μαθητών και εκπαιδευτικών στο Λαογραφικό μουσείο της Ιτέας

m1Στις 13/4/2022 μία ομάδα μαθητών του σχολείου μας επισκέφτηκε το Λαογραφικό μουσείο της Ιτέας, με τη συνοδεία των Φιλολόγων καθηγητών Γιαβάζη Βάνα και Καλογεροπούλου Γιώτα.

Ήταν μια καλή εμπειρία για όλους μας, αφού χάρη σ’αυτήν την επίσκεψη, ήρθαμε σε επαφή με τον λαϊκό μας πολιτισμό. Μ’ένα μοναδικό τρόπο ο χώρος προκάλεσε στα παιδιά το ενδιαφέρον να μάθουν αρκετά πράγματα σχετικά με τη Λαογραφία του τόπου τους. Θαύμασαν τα εκθέματα και μέσα από αυτά έμαθαν ιστορίες που αφορούσαν παλιότερες εποχές. Ενίσχυσαν την ικανότητα της κριτικής σκέψης, δημιούργησαν εικόνες στο μυαλό τους και φαντάστηκαν πώς ήταν η ζωή σε παλαιότερες εποχές.

Ήταν μια επίσκεψη όπου οι μαθητές πέρασαν ποιοτικά τον χρόνο τους και συζήτησαν ενδιαφέροντα θέματα, καλλιέργησαν τη φαντασία τους και συνειδητοποίησαν την ανεκτίμητη αξία για τη ζωή τους, την οποία προσφέρει η λαϊκή παράδοση και ο πολιτισμός.

m4

m3