Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός Δημιουργίας Αφίσας

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Δημιουργίας Αφίσας της ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗΣ ΒΙΟΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ με τρεις αφίσες μαθητών του σχολείου μας:.Υπεύθυνη καθηγήτρια: Καραλιόλιου Βασιλική.

Η ζωή στη θάλασσα

Το νερό έχει μεγάλη αξία για τους ζωντανούς οργανισμούς. Αποτελεί βασικό τμήμα των ζωντανών ιστών. Είναι το μέσο με το οποίο τα θρεπτικά συστατικά εισέρχονται στους ζωντανούς οργανισμούς. Συμβάλλει στη θερμορύθμιση των φυτών και των ζώων και μπορεί να φιλοξενεί έναν πλούσιο κόσμο: <τον θαλάσσιο κόσμο>!!! Πληθυσμοί υδρόβιων φυτών δίνουν τροφή στον πλούσιο κόσμο των ψαριών και όλων των ζωντανών υδρόβιων ανώτερων και κατώτερων ζωικών οργανισμών.

Μαθήτριες Α Γυμνασίου :

Μαρία Τσίρα                                                                                                                                      Ελευθερία Τριανταφύλλου

Η θάλασσα του Σαρανωνικού

Μια μουντή ατμόσφαιρα συνθέτει το τοπίο στο οποίο παρατηρητής είναι μόνο ένα πουλί βουτηγμένο στα πετρελαιοειδή. Ο συγκεκριμένος κόλπος έχει υποστεί ρύπανση από πετρελαιοειδή η  οποία οφείλεται  σε βύθιση πλοίου και διαρροή από δεξαμενές αποθήκευσης. Η ρύπανση η συγκεκριμένη είναι μεγάλης έκτασης και οι επιπτώσεις στο θαλάσσιο πλούτο πολύ μεγάλες όπως και η οικολογική καταστροφή. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια να αποκατασταθεί το τοπίο και η ζωή στο συγκεκριμένο θαλάσσιο οικοσύστημα.

Το πουλί παρατηρεί, ενώ πλήττεται, <το θεάρεστο έργο> της κακής χρήσης της τεχνολογίας.

Μαθήτρια : Μαρία Τσίρα, Α1 Γυμνάσιο Παλαμά

Ο κόλπος του Γέρακα

Ένας τόπος φυσικής ομορφιάς όπου η Θαλάσσια χελώνα careta-careta βρήκε καταφύγιο, γεννά τα αυγά της και κάθε χρόνο θυμάται να επιστρέφει και να ομορφαίνει το τοπίο. Τα μικρά χελωνάκια, θα πορευτούν μόνα τους στη θάλασσα και μετά από χρόνια θα γυρίσουν και αυτά να γεννήσουν στον ίδιο τόπο απ όπου γεννήθηκαν. Όσα επιβιώσουν και σωθούν από την αλόγιστη χρήση της παραλίας από τους ανθρώπους.

Μαθήτρια: Στυλιαρά Ευαγγελία