ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ EUROSCOLA 2012

1. Οι διαγωνιζόμενοι θα προσέλθουν στο σχολείο, όπου γίνεται ο διαγωνισμός, τουλάχιστον ένα τέταρτο πριν από την έναρξη του διαγωνισμού, δηλαδή ώρα 2.45΄μ.μ.
  2. Θα έχουν μαζί τους την αστυνομική τους ταυτότητα , δύο στυλό μπλε ή μαύρο και γομολάστιχα (όχι διορθωτικό).
  3. Δε θα έχουν μαζί τους κινητά  ούτε σημειώσεις ή αν έχουν, θα τα παραδώσουν στους επιτηρητές.
  4. Θα καθίσουν με αλφαβητική σειρά στα θρανία, ένας σε κάθε θρανίο.
  5. Θα γράψουν το ονοματεπώνυμό τους, το πατρώνυμο, το μητρώνυμο και την επωνυμία του σχολείου τους με καθαρή γραφή.
  6. Κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού δεν επιτρέπεται ο παραμικρός θόρυβος. Οι επιτηρητές οφείλουν να παίρνουν το γραπτό και να απομακρύνουν τους παραβάτες των κανόνων του διαγωνισμού. Σε περίπτωση που συλληφθεί κάποιος να αντιγράφει, το γραπτό μονογράφεται.
  7. Δεν υπάρχει περιορισμός στον αριθμό λέξεων που θα περιλαμβάνει η έκθεση, θα πρέπει όμως να διαβάσει  ο καθένας /η καθεμία το θέμα προσεκτικά, ώστε να μην ξεφύγει από αυτό.
  8. Η διάρκεια του διαγωνισμού είναι τρεις ώρες και η δυνατή αποχώρηση δύο ώρες μετά την έναρξη.
  9. Οι διαγωνιζόμενοι θα αποχωρούν από την αίθουσα, αφού βεβαιωθούν ότι ο επιτηρητής κάλυψε τα στοιχεία τους με αυτοκόλλητη αδιαφανή ετικέτα.