Πρόγραμμα Τρίτης 25-1-2022

Ευχές

Οριοθέτηση εφήβων

Εκπαιδευτική εκδρομή στην παιδική βιβλιοθήκη Ξυλαγανής

Καινοτόμα Σχολεία

Ανακοίνωση-Ενημέρωση γονέων ‘Α τάξης

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ανακοινώνουμε ότι την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου, ώρα 10:30 π.μ., θα πραγματοποιηθεί από τις υποδιευθύντριες του σχολείου μας, κ.κ. Χ. Δημογέροντα και Χ. Γκουμπίλη,  ενημέρωση των Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών της Α’ τάξης για τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου μας, τη φοίτηση των μαθητών και άλλα θέματα που αφορούν τη σχολική κοινότητα. Λόγω των έκτακτων συνθηκών και της δυσκολίας για δια ζώσης επικοινωνία, η ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας WEBEX στον παρακάτω σύνδεσμο:

Παρακαλείσθε να συνδεθείτε  την καθορισμένη ώρα με τους κωδικούς των παιδιών σας.

Ενισχυτική διδασκαλία

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται να λειτουργήσουν προσεχώς τα κέντρα αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία.

Σύμφωνα με τη σχετική υπουργική απόφαση (Αριθμ.126316/Δ2), για το σχολικό έτος 2021-22, η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική , Χημεία και Αγγλικά.

Κριτήριο για την επιλογή – συμμετοχή των μαθητών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοση των μαθητών στο αντίστοιχο μάθημα.

Τα μαθήματα πραγματοποιούνται μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος και κάθε μαθητής μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας.

Παρακαλείσθε, εάν ενδιαφέρεστε, να υποβάλετε ηλεκτρονικά την επισυναπτόμενη αίτηση – δήλωση, αποστέλλοντάς την στο email του σχολείου μας, έως και την Τετάρτη 10-11-21.

Οδηγίες για την πλατφόρμα EduPass

Νοιάζομαι και Ανακυκλώνω

Το σχολείο μας συμμετέχει στον μαραθώνιο ανακύκλωσης στο πλαίσιο του δημοτικού προγράμματος Followgreen.

Μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί ανακυκλώνουμε για το περιβάλλον, για τη γη μας, για τη ζωή μας!!!

γιορτή για την επέτειο εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου

Την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε σχολική γιορτή για τον εορτασμό της εθνικής γιορτής της 28ης Οκτωβρίου. Την γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι του σχολείου Ψάλτου Ματίνα και Τριανταφυλλίδου Νίκη.

Χρόνια Πολλά!