Δεκέμβριος 2022
« Νοέ

Σεμινάριο ψυχο-εκπαιδευτικής μορφής για γονείς και εκπαιδευτικούς

Το 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής στο πλαίσιο της εξωστρέφειας και της προσφοράς στην τοπική κοινωνία, σε συνεργασία με τον οργανισμό «Μαζί για το παιδί» προτίθεται να προχωρήσει σε ένα σεμινάριο ψυχο-εκπαιδευτικής μορφής για γονείς και εκπαιδευτικούς, με τίτλο «Επικοινωνία στην οικογένεια». Το σεμινάριο πρόκειται να διεξαχθεί το ερχόμενο Σάββατο 26 Νοεμβρίου 18.00-20.00 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Κομοτηνής.

Λήψη αρχείου

Για τον λόγο αυτό και για όσους ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν το σεμινάριο έχουμε ετοιμάσει την παρακάτω φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος και παρακαλούμε για την συμπλήρωση της, για την έγκαιρη προετοιμασία του σχολείου.

Μαζί για το Παιδί

Στο πλαίσιο της διαχρονικής συνεργασίας του σχολείου μας με την Ένωση «Μαζί για το Παιδί,» καθώς επίσης στο πλαίσιο των υπηρεσιών που προσφέρει, η συγκεκριμένη Ένωση, λειτουργεί την Πανελλαδική Γραμμή 11525 και το Συμβουλευτικό Κέντρο για γονείς, εκπαιδευτικούς και εφήβους. Μέσω των ψυχοεκπαιδευτικών σεμιναρίων που διεξάγει, έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση για θέματα που αφορούν στη σύγχρονη οικογένεια και την ενδυνάμωση των ατόμων στο γονικό τους ρόλο για την εύρυθμη λειτουργία του οικογενειακού πλαισίου. Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το παρακάτω έντυπο.

Λήψη αρχείου

Πολυτεχνείο- η σχολική μας γιορτή!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κυρίες Βασιλοπούλου, Γκαϊδατζή, Καζάκη

Χορωδία: κύριος Πενέτης

Όλη η πόλη ένας κύκλος

Το 1ο Γυμνάσιο Κομοτηνής συμμετείχε στην εκδήλωση του ΔΗΠΕΘΕ Κομοτηνής «Όλη η πόλη ένας κύκλος» την Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2022.

1η δράση περιβαλλοντικής ομάδας

Την Τετάρτη 2-11-22, την ημέρα του σχολικού περιπάτου, οι δύο περιβαλλοντικές ομάδες «Βουνό και Ιστορία» και «Διασκεδάζοντας στο βουνό»,  με τις υπεύθυνες καθηγήτριες την κα Ψάλτου, την κα Τριανταφυλλίδου και συνοδό τον κ. Καλλιτσάρη πραγματοποίησαν την 1η δράση ,πεζοπορία στο άλσος Νυμφαίας.

Με το που φτάσαμε, το βουνό γέμισε χαρούμενες παιδικές φωνές! Ήμασταν όλοι  τόσο ενθουσιασμένοι και ανυπομονούσαμε  να φτάσουμε στον προορισμό μας, το Βυζαντινό Κάστρο! Κάποιοι   μαθητές κουραστήκαμε, γι αυτό κάναμε  μια πεντάλεπτη στάση στο τοπικό εκκλησάκι. Μετά από λίγη ώρα και πολλά μονοπάτια, φτάσαμε όλοι στο Κάστρο ασφαλείς, χαρούμενοι και ικανοποιημένοι με τους εαυτούς μας! Ήταν μια κουραστική εμπειρία, αλλά σίγουρα διασκεδαστική και ανεπανάληπτη!

Στην όλη μας δράση , βοήθησαν οι ακούραστοι κ. Αθανασιάδης Στ. και Σαραντάκος  Κ. , τους οποίους ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθειά τους!

Τσιμπαρίδη Αναστασία Β6

Συγκέντρωση ειδών διατροφής για Το Χαμόγελο του Παιδιού

Σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη σχολική γιορτή του σχολείου μας για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Την γιορτή επιμελήθηκαν οι φιλόλογοι κ.Ψάλτου Ματίνα, κ.Τριανταφυλλίδου Νίκη και κ.Καραμπάση Μαρία σε συνεργασία με τον καθηγητή μουσικής κ. Γιώργο Πενέτη.

Πρόσκληση

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Κομοτηνής προσκαλεί το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, καθώς και τους γονείς που επιθυμούν, να παρευρεθούν στη σχολική γιορτή εορτασμού της επετείου της 28ης Οκτωβρίου που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 8:30 στο αμφιθέατρο της Νομικής Σχολής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου.

Νοιάζομαι και ανακυκλώνω

Για δεύτερη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στη δράση ανακύκλωσης του Δήμου Κομοτηνής Followgreen. Ανακυκλώνουμε!!!!

Χαρτί

Πλαστικό

Μπαταρίες

Τηγανέλαιο

σε ειδικούς κάδους στο σχολείο μας.

Δημιουργείστε λογαριασμό στο followgreen ενημερωθείτε για την ανακύκλωση, κερδίστε πόντους, πολλά δώρα και στηρίξτε τα σχολεία του δήμου Κομοτηνής που συμμετέχουν στη δράση.

Πρόσκληση σε Γενική συνέλευση Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων