Οκτ 202211

1665495716800

Την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές των τμημάτων Α1, Γ1 και Γ2  του 1ου Γυμνασίου Κιλκίς επισκέφθηκαν την Έκθεση του Περιπλανώμενου Μουσείου Πολιτισμών στην Αυστροελληνική Αποθήκη. Το ξεχωριστό αυτό Μουσείο, το οποίο διαθέτει στη συλλογή του πάνω από 1000 αντικείμενα και επιδιώκει να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά σε θέματα πολυπολιτισμικότητας, έγινε αφορμή για ένα ενδιαφέρον ταξίδι στον κόσμο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αγγίξουν αυθεντικά αντικείμενα, να ακούσουν την ιστορία τους και να γνωρίσουν ήθη και έθιμα λαών τόσο διαφορετικών αλλά, όπως τελικά διαπίστωσαν, και τόσο ίδιων. Το Περιπλανώμενο Μουσείο Πολιτισμών υπηρετεί με τον καλύτερο τρόπο το σκοπό του και χτίζει πραγματικές γέφυρες αλληλοκατανόησης μεταξύ των πολιτισμών.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη στην Έκθεση του Περιπλανώμενου Μουσείου Πολιτισμών στην Αυστροελληνική Αποθήκη.