Action aid
Παρασκευή, 31 Ιανουαρίου 2014, 15:32
Από: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΠΑΝΔΡΙΤΙΟΥ | Κάτω από: Επισκέψεις

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Α γυμνασίου στο εκπαιδευτικό κέντρο της action aid, 13/12/2013

Από την επίσκεψη μαθητών της α γυμνασίου στις εγκαταστάσεις της action aid και τη συμμετοχή τους σε πρόγραμμα σχετικά με την καθημερινή ζωή και την εκπαίδευση παιδιών σε άλλα μέρη του πλανήτη μας (το παράδειγμα της Ινδίας).Το ιδιαίτερα ενδιαφέρον στοιχείο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, που έκανε τους μαθητές να το απολαύσουν, ήταν η βιωματικότητα: τα παιδιά με τις συνοδούς εκπαιδευτικούς ,κ.κ Λαζαράκη, Καρακασίδου, Τεμπονέρα, έκαναν εικονικό ταξίδι στην Ινδία, έπαιξαν παιχνίδια, μπήκαν σε διλήμματα που τους έκαναν να προβληματιστούν, συζήτησαν, έπαιξαν ρόλους κλπ.

Στη συνέχεια έκαναν περιήγηση στον πεζόδρομο της Δ. Αρεοπαγίτου και στη γειτονιά του Θησείου με τα όμορφα νεοκλασικά κτίρια.

actionaid7 actionaid6 actionaid5 actionaid4 actionaid1 actionaid2 actionaid3