ΜΑΘΗΜΑΤΑ-ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιουνίου 2017 Α΄τάξης πατήστε εδώ

Ύλη εξετάσεων 2016-2017  πατήστε   Α΄ ταξης πατήστε  Β΄ τάξης πατήστε εδώ  Γ΄τάξης πατήστε

Θέματα εξετάσεων Ιουνίου 2017    τάξη Β΄

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………..

Το διδακτικό έτος
Το διδακτικό έτος στο Γυμνάσιο αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου και λήγει την 30η Ιουνίου του επόμενου έτους. images52J3JGUNΚατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους διεξάγεται η διδασκαλία των μαθημάτων και γίνονται οι κάθε είδους εξετάσεις.

Τετράμηνα
Η διδασκαλία των μαθημάτων διεξάγεται κατά τις ακόλουθες διδακτικές περιόδους, που ονομάζονται τετράμηνα.
Α΄ τετράμηνο: από 11η Σεπτεμβρίου μέχρι 20 Ιανουαρίου
Β΄ τετράμηνο: από 21η Ιανουαρίου μέχρι την 31η Μαΐου
Εξεταστικές περίοδοι
Οι εξετάσεις κάθε είδους γίνονται κατά τις εξεταστικές περιόδους:
α) Μαΐου-Ιουνίου, εκτός από τις παραπεμπτικές
β) Σεπτεμβρίου (1-10 Σεπτεμβρίου),
γ) Φεβρουαρίου (από 1 έως τέλος Φεβρουαρίου), μόνο για τους μαθητές που απορρίπτονται κατά τις απολυτήριες εξετάσεις.
Η εξέταση κατά την περίοδο του Φεβρουαρίου γίνεται παράλληλα με τη διδακτική εργασία του σχολείου, στην ύλη η οποία διδάχτηκε κατά το προηγούμενο σχολικό έτος στο σχολείο, όπου εξετάζεται ο μαθητής, από επιτροπές που προβλέπονται από τις ισχύουσες, κάθε φορά διατάξεις.
imagesZCIK2Q4U