EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ – ΛΙΜΝΗ ΠΛΑΣΤΗΡΑ-ΕΛΑΤΗ-ΠΕΡΤΟΥΛΙ

ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

για το σχ. 2013-14

1η ΗΜ: ΣΑΒΒΑΤΟ 05/04/14 ΑΘΗΝΑ -ΛΙΜ. ΠΛΑΣΤΗΡΑ–ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ.

Αναχώρηση το πρωί στις 08.00π.μ. από το σχολείο, με στάση για καφέ και μέσω Θεσσαλικού κάμπου όπου θα έχουμε και το μεσημεριανό μας γεύμα θα φθάσουμε στα χωριά της λίμνης Πλαστήρα. Τα όμορφα τοπία θα μας κρατήσουν συντροφιά κάνοντας το γύρο της λίμνης Ταυρωπού. Το πράσινο και το γαλάζιο παίζουν όμορφα παιχνίδια περνώντας από τα χωριά της λίμνης καθώς και το φράγμα. Μετά από αρκετές στάσεις θα φθάσουμε το απόγευμα στην Καλαμπάκα. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο. Δείπνο. Το βράδυ σας προσκαλούμε σε προαιρετικές νυχτερινές διασκεδάσεις.

2η ΗΜ: ΚΥΡΙΑΚΗ 06/04/14 ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ – ΜΕΤΕΩΡΑ – ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ.

Πρωινό και αναχώρηση για τις περίφημες μονές των Μετεώρων. Θα επισκεφθούμε τις Μονές Βαρλαάμ και Αγ. Στεφάνου. Το τοπίο εδώ είναι επιβλητικό, τα μοναστήρια φαίνονται σαν να κρέμονται από τον ουρανό. Συνεχίζοντας τη διαδρομή και ολοκληρώνοντας τον κύκλο στα Μετέωρα θα περάσουμε από την Καλαμπάκα με προορισμό τα ΤΡΙΚΑΛΑ. Άφιξη, περίπου στις 13:30. Θα περιηγηθούμε στην πόλη των Τρικάλων όπου θα δούμε το Κάστρο, το Κουρσούμ Τζαμί και το Ληθαίο ποταμό που διασχίζει την πόλη. Χρόνος ελεύθερος για γεύμα στην πόλη των Τρικάλων. Το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο και ελεύθερος χρόνος. Δείπνο. Προαιρετική ομαδική διασκέδαση το βράδυ. Διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο.

3ηΗΜ: ΔΕΥΤΕΡΑ 07/04/14 ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ – ΕΛΑΤΗ – ΠΕΡΤΟΥΛI

Πρωινό και αναχώρηση στις 09:30 προς ΠΕΡΤΟΥΛΙ μέσω του επαρχ. δρόμου Διάβα-Χρυσομηλιά, αφήνοντας πίσω μας τους βράχους των Μετεώρων. Εδώ τα ορεινά χωριά των Τρικάλων θυμίζουν κάτι από Ελβετία και Άλπεις. Άφιξη στο Περτούλι και χρόνος ελεύθερος για να περπατήσουμε, να χαρούμε τη φύση, ίσως και τα χιόνια. Συνεχίζουμε το μεσημέρι προς ΕΛΑΤΗ, όπου θα υπάρχει χρόνος για περιήγηση αλλά και να γευτούμε παραδοσιακά εδέσματα στο μεσημεριανό μας. Το απόγευμα (16:30) αναχώρηση προς Τρίκαλα-Αθήνα μέσω Πύλης. Στάση στην ΠΥΛΗ για να δούμε το τοξωτό γιοφύρι (11ος αι.) Αναχώρηση και μέσω Καρδίτσας, θα επιστρέψουμε στην Αθήνα (χώρος σχολείου) το βράδυ, περίπου 21:00 με μια στάση για ξεκούραση στην διαδρομή μας.

Τέλος εκδρομής.