«Δράσεις Ενημέρωσης και Πρόληψης για την ενδοσχολική βία και τον ρατσισμό»

Την Τρίτη 20/12/2022, στο πλαίσιο των δράσεων του Δήμου Πέλλας για το έργο: «Δράσεις Ενημέρωσης και Πρόληψης για την ενδοσχολική βία και τον ρατσισμό», οι μαθητές της Γ΄ γυμνασίου του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ομιλία σχετική με το διαδικτυακό bullying και τη σύνδεσή του με την ενδοσχολική βία και τον ρατσισμό. Μαθητές μιμήθηκαν συμπεριφορές βίας, βοηθώντας το κοινό να συνειδητοποιήσει ότι φαινόμενα εκφοβισμού μπορούν να οδηγήσουν σε πολύ άσχημες καταστάσεις με δυσάρεστες συνέπειες, τόσο στη σωματική, όσο και στην ψυχική υγεία θυτών και θυμάτων.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Αναργυρίδου Δέσποινα και την κα Αντωναρίδου Ιωάννα, υπεύθυνη οργάνωσης των  επιμορφωτικών εργαστηρίων, για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση την οποία παρακολούθησαν μαθητές και εκπαιδευτικοί με μεγάλο ενδιαφέρον.