ΩΡΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ «Κλικ Προστάτεψέ το»

Εβδομάδα επιτραπέζιου παιχνιδιού χαρακτηρίστηκε από το σχολείο μας η τελευταία εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.

Έτσι θα γίνουν κάποιες δράσεις αυτό το διάστημα με σκοπό οι μαθητές μας να επικοινωνήσουν και να χαρούν  λίγο περισσότερο μεταξύ τους  μέσα από το παιχνίδι.

Είναι γεγονός ότι η τεχνολογία μας βοηθάει να κερδίσουμε χρόνο αλλά από την άλλη μας τον κλέβει όταν την κάνουμε κυρίαρχο στον ελεύθερό μας χρόνο. Οι ατελείωτες ώρες μπροστά στα κινητά, τους υπολογιστές, τις τηλεοράσεις μας απομονώνουν και μας κόβουν την διάθεση για δημιουργία και πραγματική επικοινωνία.

Είναι καιρός κάποια στιγμή να αρχίσουμε να αντιστεκόμαστε. Ας ξεκινήσουμε παίζοντας στον πραγματικό κόσμο με τους συμμαθητές μας, τους φίλους μας και την οικογένειά μας. Το πραγματικό παιχνίδι δεν σταματάει στα δώδεκα χρόνια μας!  Ίσα ίσα μπορεί να αποτελέσει τον συνδετικό κρίκο με τους δικούς μας και όχι μόνο σε όλη μας την ζωή!

Τελειώνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τις μαθήτριες του Γ5 Τσομπάνη Σοφία και Τσεχελίδου Πασχαλίνα που επιμελήθηκαν την αφίσα καθώς και όλα τα παιδιά των τμημάτων Γ3, Γ4 και Γ5 που συμμετέχουν στις δράσεις!

Καλά Χριστούγεννα

Από την υπεύθυνη των δράσεων

Δουβλετή Θάλεια – Πληροφορικό