Αρχική » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ » ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΟΝΑΔΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΚΕΘΕΑ

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΜΟΝΑΔΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΙΡΗΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗΣ ΚΕΘΕΑ

Την Παρασκευή 19/01/2024 στελέχη της Μονάδας  Έγκαιρης Πρόληψης και Παρέμβασης ΠΗΓΑΣΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ του ΚΕΘΕΑ πραγματοποίησαν επιμορφωτική συνάντηση στο χώρο του σχολείου μας  με θέμα: << Τρόποι διαχείρισης μαθητών/τριων (και των κηδεμόνων τους) που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο να εμπλακούν στη χρήση ψυχοτρόπων ουσιών και την παραβατικότητα ή στην κατάχρηση του διαδικτύου>>.

• Η διεπιστημονική ομάδα του ΚΕΘΕΑ υλοποίησε ανοικτή συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων με τους μαθητές/τριες του σχολείου για θέματα εξάρτησης και εθισμού.
  • Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τους εκπαιδευτικούς της σχολικής μονάδας στην οποία υπήρξε ενημέρωση, ανάλυση τρόπων παρέμβασης του Συλλόγου Διδασκόντων και διαχείρισης περιστατικών, ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Εσπερινού Γυμνασίου Αθηνών ευχαριστεί τη Μονάδα Έγκαιρης Πρόληψης και Παρέμβασης ΠΗΓΑΣΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ και προσωπικά τις κυρίες Αισώπου Β. και Παππά οι οποίες ανταποκρίθηκαν στο αίτημα της σχολικής μονάδας μας και μας προσέφεραν την συμβουλευτική τους υποστήριξη.

Ιανουάριος 2024

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ