ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΧΗΜΕΙΑΣ ΤΟΥ Α.Π.Θ.

Την Τρίτη 9/5/2023 το τμήμα Γ5 του σχολείου μας επισκέφτηκε το campus του Α.Π.Θ. , και αφού ξεναγήθηκε στους χώρους και στις σχολές του, κατέληξε στο Χημικό τμήμα του Α.Π.Θ. Εκεί τους περίμενε ο καθηγητής κος Γιαννακουδάκης ο οποίος με πολύ μεράκι μας έδειξε το εργαστήριο Φυσικοχημείας ενώ με πολύ κέφι μας έκανε όμορφα και εντυπωσιακά πειράματα.

IMG 8728 IMG 8726IMG 8724

Ακολούθως ο καθηγητής Χημικού κος Τριανταφυλλίδης Κων/νος μας ξενάγησε στα εργαστήρια καταλυτικής Χημείας, μας εξήγησε το πώς λειτουργούν τα εργαστήρια και πώς γίνεται η έρευνα με στόχο κυρίως την αναζήτηση νέων πηγών ενέργειας στα υπόγεια της σχολής.  Οι εντυπώσεις των μαθητών ήταν πραγματικά ενθουσιώδεις για τις νέες γνώσεις.

IMG 8732

Οι συνοδοί των καθηγητών ήταν η κα Τσιάρα Στέλλα και ο Δ/ντής του σχολείου κος Θεοχαρόπουλος Α.