ΕΓΚΑΙΝΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΣΙΕΡΡΑ ΛΕΟΝΕ

IMG 20211030 WA0001

Τὴν Παρασκευὴ, 29 Ὀκτωβρίου 2021, ἔγινε ὁ ἁγιασμὸς καὶ τὰ ἐγκαίνια τοῦ νέου δημοτικοῦ σχολείου «Ὁ Εὐαγγελισμὸς τῆς Θεοτόκου» στὴν παραγκούπολη Κρουμπέι τῆς πρωτεύουσας τῆς Σιέρρα Λεόνε Φρή-ταουν, παρουσίᾳ  τῆς δημάρχου τῆς πόλεως κ. Yvonne Aki-Sawer Obe καὶ τῆς Ὑφυπουργοῦ Παιδείας κ. Emily K. Gorgra, τρία ἔτη μετά ἀπὸ τὴν θεμελίωσή του ἀπὸ τὸν μακαριώτατο Πατριάρχη Ἀλεξανδρείας κ. Θεόδωρο Β΄  το Σάββατο, 10 Νοεμβρίου 2018.

Ἡ ἀνέγερση τοῦ  σχολείου ἀποτελεῖ χειροπιαστὴ ἀπόδειξη τῆς πρόνοιας τοῦ πανάγαθου Θεοῦ γιὰ τοὺς ἐξαθλιωμένους κατοίκους τοῦ συνοικισμοῦ, ἐφόσον ἀποτελεῖ πραγματικὸ θαῦμα ἡ συγκέντρωση τῶν ἀπαραίτητων κονδυλίων γιὰ τὴν ὁλοκλήρωση τῆς πρώτης φάσεως τοῦ ἀπαιτητικοῦ αὐτοῦ ἔργου.

Τὸ κτήριο ἔχει 13 αἴθουσες σὲ δύο ὀρόφους (7 στὸ ἰσόγειο καὶ 6 στὸν ὄροφο) γιὰ 350 περίπου μαθητές. Διαθέτει τάξη νηπιαγωγείου καὶ Γραφεῖο Διδασκόντων. Στὰ νότια ἐκτείνεται εὐρὺ προαύλιο, ποὺ θὰ διαμορφωθεῖ σὲ δεύτερη φάση καὶ στὰ δυτικὰ θὰ ἀνεγερθεῖ ἡ ἐκκλησία τοῦ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου.

Στὸν χῶρο ἐπίσης λειτουργοῦν, σύμφωνα μὲ τοὺς διεθνεῖς κανόνες ὑγιεινῆς, 5 σύγχρονες τουαλέτες (2 γιὰ τὰ ἀγόρια, 2 γιὰ τὰ κορίτσια καὶ 1 γιὰ τοὺς δασκάλους). Ἄν ἀναλογιστοῦμε ὅτι πουθενὰ στὸν συνοικισμὸ δὲν ὑπάρχει ἀσφαλὴς τουαλέτα, ἀντιλαμβανόμαστε τὴν τεράστια σημασία τους γιὰ τὴν ὑγεία τῶν μαθητῶν. Ἀναλημματικὸς τοῖχος, τέλος, ὕψους 1,5 μ. κατὰ μῆκος τοῦ ποταμοῦ προστατεύει τὸ σχολικὸ συγκρότημα ἀπὸ τὶς καταστροφικὲς ὑπερχειλίσεις τοῦ ποταμοῦ την εποχή των βροχοπτώσεων  (Μάιος  –  Ὀκτώβριος).

Οἱ κάτοικοι τῆς παραγκουπόλεως συγκινημένοι ἀπὸ τὴ γενναιόδωρη προσφορά τῆς Ὀρθόδοξης Ἱεραποστολῆς ἐξέφρασαν τὴν μεγάλη εὐγνωμοσύνη τους δοξάζοντας τὸν φιλεύσπλαχνο Θεὸ καὶ εὐχαριστώντας τοὺς πάμπολλους δωρητὲς, ποὺ μὲ τὸν ὀβολό τους συνέβαλαν στὴν ὑλοποίηση τοῦ σημαντικοῦ αὐτοῦ ἔργου.

Με την βοήθεια του Θεού ελπίζουμε νὰ συνεχίσουμε τὸν ἀγώνα γιὰ τὴν στήριξη τοῦ σχολείου καλύπτοντας τὶς λειτουργικές του δαπάνες, παρέχοντας καθημερινὸ συσσίτιο στὰ άπορα αὐτὰ παιδιὰ καὶ πραγματοποιώντας την ἀνέγερση τοῦ ναοῦ τοῦ Εὐαγγελισμοῦ τῆς Θεοτόκου κοντά σε αυτό, ὥστε νὰ ἔχουν οἱ μαθητὲς τὴν εὐκαιρία νὰ γνωρίσουν ἐλεύθερα τὴν ὀρθόδοξη λειτουργικὴ παράδοση.

Ο υπεύθυνος καθηγητής, κος Περράκης Ιωάννης, Θεολόγος

IMG 20211030 WA0033

IMG 20211030 WA0058 1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2021/11/22/egkainia-toy-dimotikoy-scholeioy-stin-sierra-leone/