ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Τη Δευτέρα 14-9-2020 η προσέλευση των μαθητών/τριών στο σχολείο λόγω της αποφυγής συνωστισμού θα πραγματοποιηθεί ως εξής:

10:00 – 10:10 π. μ. : οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης

10:15- 10: 25 π.μ. : οι μαθητές /τριες της Β΄ και Γ΄τάξης

Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική (υπ’ αρ. Δ1α/Γ.Π. οικ. 55339 Κ.Υ.Α., ΦΕΚ 3780/8-9-2020).

Οι μαθητές/ τριες θα οδηγηθούν στις αίθουσες όπου θα ενημερωθούν για τα μέτρα αντιμετώπισης του κορωνοϊού (CONID-19).

Παράλληλα, θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος Αγιασμός στον αύλειο χώρο του σχολείου με εκπροσώπους των εκπαιδευτικών και των μαθητών/ τριών. Στη συνέχεια ο ιερέας θα επισκεφθεί όλες τις αίθουσες του σχολείου όπου θα παρευρίσκονται οι λοιποί εκπαιδευτικοί και οι μαθητές / τριες  (υπ’ αρ. Φ1/115739/ΓΔ4/4-9-2020 εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ).

Θα ακολουθήσει η διανομή των βιβλίων (σε σακούλες) και οι μαθητές / τριες θα αποχωρήσουν.

Τέλος, σας υπενθυμίζουμε ότι η ώρα έναρξης των μαθημάτων, με βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα, είναι 8:15 π.μ., επομένως οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο χώρο του σχολείου το αργότερο τη συγκεκριμένη.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος των Διδασκόντων του σχολείου σας εύχονται μια καλή, απρόσκοπτη και δημιουργική σχολική χρονιά!!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2020/09/11/enarxi-tis-neas-scholikis-chronias/