ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαστε έτοιμοι (ελπίζω..)  να πραγματοποιήσουμε την πρώτη μας

ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής.

Θα συναντηθούμε στον ψηφιακό χώρο που προσφέρει το Υπουργείο μέσω της εφαρμογής WEBEX, ώστε να πραγματοποιηθούν οι σύγχρονες εξ αποστάσεως συναντήσεις μας.

Την Τρίτη 7/4/2020 στις 12:00 θα συνδεθούν οι μαθητές των τμημάτων Γ1 κ Γ2

Την Τρίτη 7/4/2020 στις 13:30 θα συνδεθούν οι μαθητές των τμημάτων Γ3 κ Γ4

Την Τετάρτη 8/4/2020 στις 12:00 θα συνδεθούν οι μαθητές των τμημάτων Β1 κ Β3

Την Τετάρτη 8/4/2020 στις 13:30 θα συνδεθούν οι μαθητές του τμήματος Β2

Την Πέμπτη  9/4/2020 στις 12:00 θα συνδεθούν οι μαθητές των τμημάτων Α1 κ Α2.

Καλό είναι το παιδί σας  να συνδεθεί εγκαίρως (5-10 λεπτά νωρίτερα) με το όνομά του, ώστε να το αναγνωρίζω και να το “δεχτώ” στο μάθημά μου. Να έχετε φροντίσει να διαθέτετε μικρόφωνο (ώστε να μπορεί να μιλάει), αλλά και ακουστικά ή ηχεία (ώστε να ακούει τις συνομιλίες). Δεν είναι υποχρεωτικό να διαθέτετε κάμερα. Μπορεί το παιδί σας να συνδεθεί κι από κινητό τηλέφωνο. Δεν απαιτείται από σας κάποια εγκατάσταση λογισμικού.

Θα κάνετε κλικ στον σύνδεσμο:

και στη συνέχεια θα “τρέξει” στις συσκευές σας ένα μικρό “app”. Ακολουθώντας τις οδηγίες που θα εμφανίζονται, θα κάνετε “join” και θα περιμένετε να γίνουν δεκτοί οι μαθητές.

Περισσότερες λεπτομέρειες θα δοθούν στους μαθητές στην συνάντηση , μια συνάντηση γνωριμίας με το περιβάλλον αλλά και τα εργαλεία της e – class, που θα χρησιμοποιήσουμε, αλλά και καθοδήγησης για τον τρόπο συνεργασίας μας στο πλαίσιο της σύγχρονης και της ασύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.

Να είστε όλοι καλά!!

Έφη Ψυρρή (Καθηγήτρια Πληροφορικής)

Υ.Γ. Σας παραθέτω ένα χρήσιμο link σχετικό με οδηγίες για μαθητές

Webex Οδηγίες

Webex. Οδηγίες για μαθητές.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2020/04/05/enarxi-tis-sygchronis-ex-apostaseos-ekpaideysis/