ΒΡΑΒΕΙΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

03_1st Tecnology Team  Chalandri

H Ομάδα μαθητών 1st Tecnology Team Chalandri του 1ου Γυμνασίου Χαλανδρίου κατέκτησε το “Βραβείο Γυναικείου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού”, συμμετέχοντας στην τελική φάση του Εθνικού Διαγωνισμού «Land Rover 4×4 in Schools», που πραγματοποιήθηκε 5-7 Μαΐου 2017, στο Κέντρο Καινοτομίας του The Mall Athens, στο Μαρούσι.

Η Ομάδα αποτελούμενη από τους μαθητές Γιαννέ Ιφιγένεια, Καμπά Ελένια, Κατσαούνο Δημήτρη, Παντελάρο Νικόλα και υπεύθυνο καθηγητή τον κύριο Παπαγεωργίου Σωτήρη, πήρε μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Land Rover 4×4 in Schools» και αφού διακρίθηκε στα προκριματικά στις 9 Απριλίου 2017, με συμμετοχές πολλών δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων από όλη την Ελλάδα, έφθασε στον Τελικό, όπου κατέκτησε το “Βραβείο Γυναικείου Μηχανοκίνητου Αθλητισμού”.

Το «4×4 in Schools» είναι ένας από τους μεγαλύτερους διεπιστημονικούς διαγωνισμούς τεχνολογίας και ρομποτικής στον κόσμο και συμμετείχαν μαθητές από Γυμνάσια και Λύκεια όλης της Ελλάδας. Σκοπός του διαγωνισμού είναι οι μαθητές να αποκτήσουν εμπειρικά και ομαδοσυνεργατικά, βασικές γνώσεις πάνω στις Φυσικές Επιστήμες, τις Νέες Τεχνολογίες, τη Μηχανική και τα Μαθηματικά, αλλά και γνώσεις Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας, όπως ο σχεδιασμός και η υλοποίηση ενός business plan, η αξιοποίηση του Μarketing και της προώθησης προϊόντων, μέσω των Social Media, παρουσιάσεων και της δημιουργίας εκθεσιακού περιπτέρου.

Την Ομάδα 1st Tecnology Team Chalandri υποστήριξαν στην τελική φάση του διαγωνισμού, ο Δήμος Χαλανδρίου, η επιχείρηση «Τύπωσέ το», το Super Market Σκλαβενίτης και το φαρμακείο της κας Άννας Παπαδάκη, τους οποίους ευχαριστούμε.

4×4 in schools eef

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ!!!!!

02_1st Tecnology Team   Chalandri 01_1st Tecnology Team   ChalandriIMG_20170507_1350164x4_002IMG_20170506_154826

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2017/05/19/%ce%b2%cf%81%ce%b1%ce%b2%ce%b5%ce%b9%ce%bf-%ce%b3%cf%85%ce%bd%ce%b1%ce%b9%ce%ba%ce%b5%ce%b9%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%b9%cf%87%ce%b1%ce%bd%ce%bf%ce%ba%ce%b9%ce%bd%ce%b7%cf%84%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%b7/