ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Ι. Μ. ΠΕΡΡΑΚΗΣ DSCN0154 14.12.2016)

Σήμερα 27 ιανουαρίου 2017, στο σχολείο μας, με βάση και το έγγραφο του ΥΠΠΕΘ,  αφιερώσαμε λίγο διδακτικό χρόνο στην ημέρα “Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος”.  Μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα “Ιχνηλατώντας τη μοίρα των Εβραίων. Το Ολοκαύτωμα μέσα από την τέχνη, τον κινηματογράφο και την προσωπική μαρτυρία” ετοίμασαν ένα ppt και δύο video με θέμα το ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ και τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους τιμώντας τη σημερινή επέτειο.

Ακολουθεί ένα μικρό δείγμα της δουλειάς τους.

Παγκόσμια μέρα μνήμης για το ολοκαύτωμα [ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ] : Γιαννέ Ιφιγένεια, Καμπά Ελένια, Παντελάρος Νικόλας, Παντελάρος Ηλίας

“ΟΙ ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ” [ VIDEO ] : Κανελλοπούλου Αγγελική, Κορωνάκου Καρολίνα, Θεοφανοπούλου Κατερίνα, Τελωνιάτη Αδαμαντία

Το τραγούδι «Dance me to the end of love» του Λέοναρντ Κοέν που επενδύει μουσικά αυτό το video δεν είναι ένα ερωτικό τραγούδι , όπως πολλοί νομίζουν . Εκφράζει τη φρίκη της απαίτησης να παίζουν μουσική οι ίδιοι οι μελλοθάνατοι, στους διαδρόμους των στρατοπέδων την ώρα που οι άλλοι περνούσαν μπροστά τους πηγαίνοντας  να θανατωθούν και να καούν στα κρεματόρια. Είναι όλα τα τελευταία βλέμματα που κοίταξαν τον κάθε Εβραίο μουσικό και το «φλεγόμενο βιολί» του, με την ιστορία ζωής, πόνου, που κουβαλούσε το καθένα απ’ αυτά, την ώρα που εκείνοι βάδιζαν προς το θάνατο και την ίδια ώρα που ο συγκρατούμενός τους μουσικός υποχρεωνόταν από τους ναζί να παίζει κλασική μουσική στους διαδρόμους αυτής της γήινης κόλασης.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2017/01/27/%ce%b5%ce%ba%ce%b4%ce%b7%ce%bb%cf%89%cf%83%ce%b7-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%b7%ce%bd-%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%ce%b1-%ce%bc%ce%bd%ce%b7%ce%bc%ce%b7%cf%83-%cf%84%cf%89%ce%bd-%ce%b8%cf%85%ce%bc%ce%b1/