Η μάσκα ανα τους αιώνες

mask pic
Οι μαθητές της Γ Τάξης του Γυμνασίου μας,στο πλαίσιο της διαθεματικότητας στο μάθημα των Αγγλικών,ασχολήθηκαν με την ιστορία της μάσκας μέσα στους αιώνες.
Σαν πολιτιστικά αντικείμενα, οι μάσκες έχουν χρησιμοποιηθεί παγκοσμίως και σε όλες τις χρονικές περιόδους με διαφοροποίηση σε εμφάνιση όσο και σε χρήση και συμβολισμό.
Οι μαθητές σε ομάδες ανέλαβαν να κάνουν τη σχετική έρευνα και να παρουσιάσουν στα τμήματά τους μία σειρά από στοιχεία για μάσκες διαφόρων ειδών και προελεύσεων , όπως οι θεατρικές, οι νεκρικές, μάσκες που χρησιμοποιούνταν σε θρησκευτικές τελετές και τελετουργίες, βενετσιάνικες και μάσκες καρναβαλιών.
Παράλληλα μία ομάδα μαθητριών έφτιαξαν τις δικές τους μάσκες, αφού παρακολούθησαν ένα εργαστήρι διακόσμησης μάσκας που έγινε στο σχολείο μας.
Ακολουθούν κάποιες από τις παρουσιάσεις σε μορφή Power Point .
Μπράβο στα παιδιά για την πολύ ενδιαφέρουσα και αξιόλογη δουλειά τους!
Υπεύθυνη καθηγήτρια : κα Μαρτάκη
MASKS 2

MASQUERADE MASKS THROUGH TIME
MASK ON STAGE