Δανειστική Βιβλιοθήκη Τάξης στο Μάθημα των Αγγλικών

Στην προσπάθειά μας να δώσουμε στους μαθητές μας την ευκαιρία να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στην Αγγλική γλώσσα με τρόπο ευχάριστο και δημιουργικό, δημιουργήσαμε δύο μικρές δανειστικές βιβλιοθήκες με Αγγλικά βιβλία , σε δύο τμήματα της Α΄ Γυμνασίου.
Η κάθε δανειστική ‘βιβλιοθήκη’ χωράει ολόκληρη σε ένα μεγάλο χαρτονένιο κουτί!
class library 2016 027
Οι μαθητές δύο φορές την εβδομάδα μπορούν να δανειστούν βιβλία και περιοδικά της αρεσκείας τους γραμμένα στα Αγγλικά , με την ‘υποχρέωση’ όταν τα επιστρέψουν μετά από περίπου δύο εβδομάδες ,να τα συνοδέψουν με ένα γράμμα προς την καθηγήτριά τους των Αγγλικών , κα Μαρτάκη .
class library 2016 023

class library 2016 007

class library 2016 006
Στο γραμματάκι αυτό γράφουν μία μικρή περίληψη της ιστορίας που διάβασαν, περιγράφουν κάποιους από τους βασικούς χαρακτήρες και δίνουν τη γνώμη τους σχετικά με το περιεχόμενο του βιβλίου. Η γλώσσα που χρησιμοποιούν είναι η Αγγλική.
Η καθηγήτριά τους απαντάει στα γράμματα αυτά με άλλα γράμματα που τους δίνει την επόμενη φορά στην τάξη.
class library 2016 026

class library 2016 022

class library 2016 024
Η αλληλογραφία δίνει ένα παραπάνω , ευχάριστο κίνητρο στα παιδιά να διαβάσουν βιβλία και να εξασκηθούν στο γραπτό λόγο.
Οι βιβλιοθήκες και η αλληλογραφία έχουν γίνει πραγματικά μία ευχάριστη και ωφέλιμη απασχόληση που τα παιδιά υποστηρίζουν θερμά!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/1gymchal/2016/01/21/daneistiki-vivliothiki-taxis-sto-mathi/