Ταξίδι στο Παρίσι

Οι μαθητές επισκέφτηκαν το Λούβρο oπου είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν από κοντά το περίφημο πίνακα του Ντελακρουά Η καταστροφή της Χίου , την Αφροδίτη της Μήλου τη Νίκη της Σαμοθράκης , κλπ επισκέφτηκαν επίσης το μουσείο Ορσαι, ,στο οποίο υπάρχουν έργα μεγάλων ζωγράφων εξπρεσιονιστών, το παλάτι των Βερσαλλιών ,το πάρκο τεχνολογίας La vilette .Απόλαυσαν μια βραδινή κρουαζιέρα στο Σηκουάνα .Ανέβηκαν στη Μονμάρτη όπου είχαν τη ευκαιρία να θαυμάσουν από ψηλά όλο το Παρίσι ,περιηγήθηκαν στα γραφικά δρομάκια της και έκαναν το πορτραίτο τους στους υπαίθριους ζωγράφους στη Place Tertre. Επισκέφτηκαν επίσης τη μητρόπολη του Παρισιού τη περίφημη Notre Dame, έκαναν βόλτες στη Λατινική συνοικία, στα Ηλύσια Πεδία, στον κήπο του Λουξεμβούργου.Το ταξίδι ήταν πολύ ενδιαφέρον, πλούσιο από πρωτόγνωρες εμπειρίες για τα παιδιά. Πραγματικά όλα τα παιδιά έμειναν πολύ ευχαριστημένα και δεν ήθελαν να επιστρέψουν!
παρισι 1

pasisi8

parisi7

parisi9