Σχόλια

Την Τρίτη 15 Οκτωβρίου στο πλαίσιο του μαθήματος της ιστορίας, οι μαθητές της Α΄τάξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον Λιμναίο οικισμό του Δισπηλιού. Ο Λιμναίος προϊστορικός οικισμός είναι ένας νεολιθικός  οικισμός που αναπτύχθηκε δίπλα στις όχθες της λίμνης Ορεστιάδας. Κατοικήθηκε από τη Μέση Νεολιθική περίοδο (5.500 π.χ) μέχρι και την πρώιμη εποχή του χαλκού (3.500 π.χ). Υπολογίζεται πως ζούσαν 3.000 άνθρωποι σε μια καλά οργανωμένη κοινωνία.

Σήμερα, στην περιοχή του Λιμναίου οικισμού, έχει δημιουργηθεί η αναπαράσταση του με οκτώ φυσικού μεγέθους κυκλικές και ορθογώνιες καλύβες από ξύλο και πηλό, πάνω σε πασσαλόπηκτες πλατφόρμες, πλάι στη λίμνη. Μέσα στις καλύβες έχουν τοποθετηθεί ομοιώματα ανθρώπων της προϊστορικής εποχής και πιστά αντίγραφα αντικειμένων καθημερινής χρήσης: φιάλες, κύπελλα, καλάθια, εργαλεία από πυριτόλιθο ή οστά, βαρκόσχημα αγγεία και μια μικρή εστία.

Ανάμεσα στα ευρήματα ξεχωρίζουν οι οστέινες φλογέρες αλλά και μια ξύλινη πινακίδα (5.260 π.χ) που φέρει χαράγματα και πιθανόν να αποτελεί μια πρώιμη μορφή γραπτού λόγου.