Άτυπο δίκτυο- Συνεργασία με όμορα σχολεία

Στο πλαίσια της δημιουργίας άτυπου δικτύου του σχολείου μας με τις σχολικές κοινότητες του 2ου Γυμνασίου Αχαρνών, με την κ. Κούρου Σταυρούλα και του 10ου Γυμνασίου Αχαρνών, με την κ. Παπαδοπούλου Έλλη, σας παρουσιάζουμε μία από τις κοινές μας εργασίες: Τον ύμνο “Αγνή Παρθένε Δέσποινα”, τον οποίο ψάλλει ο μαθητής του 10ου Γυμνασίου Ιωάννης Καλαϊτζίδης συνοδευόμενος από μαθήτριες του σχολείου μας. Η εικονογράφηση και η ψηφιακή επεξεργασία έγινε από την ομάδα του 2ου Γυμνασίου.

Ο ύμνος “Αγνή Παρθένε Δέσποινα” είναι αφιερωμένος στη Θεοτόκο, τον συνέθεσε ο Άγιος Νεκτάριος Αιγίνης τον 19ο αιώνα και αποτελεί πολύ αγαπημένο ύμνο των χριστιανών. Ανήκει στις εργασίες που εκπονήθηκαν από την ομάδα κατά την περίοδο του Πάσχα.

Θερμές ευχαριστίες στους μαθητές και τις εκπαιδευτικούς του 2ου και 10ου Γυμνασίου Αχαρνών για την άριστη συνεργασία!

Καλή ξεκούραση σε όλους

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός