Συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα etwinning

0

Συγγραφέας: 1ο ΕΠΑΛ ΒΟΝΙΤΣΑΣ | Κατηγορία Εκπαιδευτικά προγράμματα | , στις 15-12-2023

Το σχολείο μας αυτή τη σχολική χρονιά συμμετέχει σε δύο ευρωπαϊκά προγράμματα etwinning.  Στο πρώτο με τίτλο “Cultural wonders through the eyes of teenagers” συμμετέχουν σχολεία από Ελλάδα, Ρουμανία, Πολωνία και Τουρκία.  Στο δεύτερο, με τίτλο “Career Quest: Navigating Futures” συμμετέχουν σχολεία από Ελλάδα και Τουρκία.  Στα πλαίσια των προγραμμάτων αυτών, οι μαθητές μας συμμετέχουν σε συνεργατικές δράσεις, μοιράζονται ιδέες και αλληλεπιδρούν.  Ο πρώτος μήνας περιλάμβανε τη γνωριμία των σχολείων και των μαθητών, τη συζήτηση σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο καθώς και τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς στο διαδίκτυο (Netiquette) και τη δημιουργία αντίστοιχων αφισών, αλλά και τη δημιουργία Χριστουγεννιάτικων καρτών και Ευχών.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε τους παρακάτω συνδέσμους:

1. Πίνακας ανακοινώσεων του έργου Career Quest: Navigating Futures
  2. Blog του έργου Career Quest: Navigating Futures
  3. Πίνακας ανακοινώσεων του έργου Cultural wonders through the eyes of teenagers

E safety rules Netiquette rules Ανώνυμο σχέδιο Ανώνυμο σχέδιο 1