ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Σταυρός, 06 Δεκεμβρίου 2023

Επιστολή ενημέρωσης προς τους γονείς και κηδεμόνες του Λυκείου

Αξιότιμοι γονείς μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Επαγγελματικού Λυκείου Σταυρού, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο μοναδικός τρόπος για την ενίσχυση του Συλλόγου είναι η καταβολή της ετήσιας συνδρομής των μελών που έχει οριστεί στα 5 Ευρώ/μαθητή. Η αξία της αθροιστικά είναι ιδιαίτερα σημαντική ώστε ως Σύλλογος να ανταπεξέλθουμε στις αυξανόμενες απαιτήσεις λειτουργίας-συντήρησης του σχολείου στις οποίες συνδράμουμε στο μέρος που μας αναλογεί καθώς και σε δράσεις των μαθητών μας, όπως η ενίσχυση εκπαιδευτικών εκδρομών, σχολικών εορτών και λοιπών δράσεων κατόπιν εισήγησης της Διεύθυνσης του Σχολείου. Ενδεικτικά να σας αναφέρουμε ότι για το Ακαδημαϊκό έτος 2023-2024 ο Σύλλογος μέχρι σήμερα συνέδραμε με τα περιορισμένα οικονομικά του στα παρακάτω:

– Στον Αγιασμό της Νέας Σχολικής χρονιάς όπου μας τίμησαν με την παρουσία τους ο Μητροπολίτης και ο Δήμαρχος Βόλβης προσφέροντας αναψυκτικά και κέρασμα στους καλεσμένους και τα παιδιά.

–  Στη σχολική δράση για τον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου στο Ηρώο των Κερδυλλίων. με 2 Ευρώ ανά παιδί

–  Στη σχολική εορτή της 17ης Νοεμβρίου.

Ταυτόχρονα την παρούσα περίοδο ο Σύλλογος Γονέων τρέχει αριθμό δράσεων προκειμένου να συγκεντρώσει χρήματα για την οικονομική ενίσχυση των εκδρομών που θα πραγματοποιήσουν τόσο η Γ΄Λυκείου (5νθήμερη εκδρομή στο εξωτερικό), όσο και οι Α΄και Β΄τάξεις (3ήμερη εκδρομή στη Θράκη), όπως λαχειοφόρο κλήρωση, διεξαγωγή χοροεσπερίδας και εκδήλωσης με ζωντανή μουσική στην αυλή του σχολείου. Ήδη τα περισσότερα παιδιά παρέλαβαν λαχνούς ενώ για τις υπόλοιπες δράσεις θα ενημερωθείτε εγκαίρως. Ταυτόχρονα συμμετέχουμε ενεργά στις δράσεις του Σχολείου και ενημερωνόμαστε για τα προβλήματα που ανακύπτουν ώστε να ενεργούμε παράλληλα και συμπληρωματικά προς τη Διεύθυνση του Σχολείου.

Πέραν της οικονομικής ενίσχυσης μπορείτε να γίνετε μέλη ενεργά του Συλλόγου και να ενημερώνεστε σχετικά με τις δράσεις μας, είτε μέσω της ομάδας viber που έχουμε , είτε μέσω της σελίδας μας στο Facebook (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ &  ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΕΠΑΛ ΣΤΑΥΡΟΥ). Για εγγραφής την ομάδα VIBER επικοινωνήστε στο 6937148470.

Η είσπραξη των συνδρομών θα πραγματοποιείται από τη Διεύθυνση του Σχολείου όπου οι μαθητές θα παραδίδουν τα χρήματα. Όσοι γονείς είναι οικονομικά τακτοποιημένοι έχουν λάβει τη σχετική απόδειξη.

Το Δ.Σ του Συλλόγου