Με τη συμμετοχή μαθητών και καθηγητών πραγματοποιήθηκε σήμερα η εκδήλωση για την 25η Μαρτίου και για την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της επανάστασης του 1821 στο ΕΠΑΛ Σερβίων.

Στην αρχή της εκδήλωσης ο Διευθυντής του ΕΠΑΛ Σερβίων κ. Κυριάκος Τσολακίδης αναφέρθηκε στο ιστορικό της ημέρας και στη σημασία της επετείου.

Ανάμεσα στα άλλα είπε: «Η φετινή επέτειος είναι ιδιαίτερη, γιατί γιορτάζουμε τα 200 χρόνια από την έναρξη της Επανάστασης. Αυτό είναι ένα γεγονός παγκόσμιας εμβέλειας. Σε όλο τον κόσμο τιμάται η ελληνική Επανάσταση σε ένδειξη σεβασμού και αναγνώρισης του αγώνα των Ελλήνων για Λευτεριά και Δημοκρατία, ύψιστα αγαθά του πολιτισμού μας».

Την επιμέλεια της εκδήλωσης είχε η κ. Βιβή Μπουμπουρέκα, καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας WEBEX λόγω αναστολής λειτουργίας των σχολείων.