Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το 1ο ΕΠΑΛ Σερβίων συμμετέχει στο πρόγραμμα Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ, υπό την αιγίδα του «ΝΟΗΣΙΣ» – Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας, υλοποιώντας τη δράση «Ιοί. Ένας αόρατος εχθρός».

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος πραγματοποιήθηκαν ενημερώσεις για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα και την COVID-19 από επαγγελματίες υγείας. Οι μαθητές μας ερεύνησαν το θέμα, κατέγραψαν οδηγίες προφύλαξης και σχεδίασαν ενημερωτικό φυλλάδιο και αφίσα για το πρόγραμμα. Για την εμπέδωση και διάχυση του συνθήματος «Ενημερώσου. Προφυλάξου. Εμβολιάσου» που διατύπωσαν οι μαθητές δημιουργήθηκαν αφίσες, T-shirt, στυλό, οικολογικές τσάντες και αντιβακτηριδιακές θήκες φύλαξης μάσκας. Τέλος, για τη διάχυση του προγράμματος δημιουργήθηκε βίντεο με τα πεπραγμένα της δράσης.

Συντονίστρια του προγράμματος είναι η καθηγήτρια του 1ου ΕΠΑΛ Σερβίων κ. Βλαχάβα Παρασκευή κλάδου ΠΕ87.02.

Ο Διευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Σερβίων

Κυριάκος Μ. Τσολακίδης